ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆସିବ କରୋନା ଟିକା; ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ପିଫାଇଜର୍‌ର ଦାବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି। ଏହା ସହିତ ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ତେବେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଦାବି କରୁଥିବା ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର ଏଜେଣ୍ଟମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ।
ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ପିଫାଇଜର୍‌ର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହା ଉପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟିକା ଆଣିବାକୁ ସେମାନେ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ପିଫାଇଜରର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଆଲବର୍ଟ ବୋର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଟିକା ଅନୁମୋଦନ ମିଳେ, ତେବେ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ହିଁ ଆମେରିକାରେ ଏହି ଟିକାର ୪୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ।

ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଆଲବର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ଡୋଜ ବିତରଣ ପାଇଁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବେ। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୪୦ ନିୟୁତ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ୍‌ ଯୋଗାଇ ପାରିବେ।