Latest Odisha News

ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀରେ ଏପରି ସଜାନ୍ତୁ ଗୃହ, ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ ମା’ ସରସ୍ଵତୀ

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆସନ୍ତାକାଲି ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ । ଏହି ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀରେ ଜ୍ଞାନର ଦେବୀ ମା’ ସରସ୍ଵତୀଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ । ତେଣୁ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀକୁ କେହି କେହି ସରସ୍ଵତୀ ପୂଜା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାଆନ୍ତି । ଏହି ପୂଜା ପାଇଁ ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ସାରା ରାଜ୍ୟ । ସାଧାରଣତଃ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଦିରେ ଏହି ପୂଜା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ କେହି କେହି ଏହି ପୂଜା ଘରେ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ, ମା’ ସରସ୍ଵତୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ କିପରି ଘରକୁ ସଜେଇବେ । ଜାଣନ୍ତୁ ମା’ଙ୍କ ପସନ୍ଦ…

ମା’ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ଧଳା-ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର କାନିଅର, ଗୋଲାପ ଏବଂ ଗେଣ୍ଡୁ ଫୁଲ ବହୁତ ପସନ୍ଦ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ପୂଜା ରୁମ୍ ରେ ସୁତାରେ ଗୁନ୍ଥି ମାଳ କରି କାନ୍ଥରେ ଟାଙ୍ଗି ପାରିବେ । ଏହା ସହ ଫୁଲର ମଝିରେ ମଝିରେ ସବୁଜ ଆମ୍ବ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଗୁନ୍ଥି ଲଗାଇପାରିବେ । ଏପରି କଲେ ସାଜସଜ୍ଜା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ବସ୍ତ୍ର ବହୁତ ପସନ୍ଦ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଠାକୁର ଆସ୍ଥାନକୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଥିମ୍ ସହିତ ସଜାଇ ପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଓଢଣୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଓଢଣୀ କିମ୍ବା ଶାଢି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଡ୍ରାପ୍ କରି ସବୁ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କାନ୍ଥରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ |

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶୁଭ ଅବସରରେ ରଙ୍ଗୋଲି ତିଆରି କରିବାର ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ-ଦେବତାମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାଆନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମି ଉପରେ, ଆପଣ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ହାତରେ ଥିବା ବୀଣାର ଏକ ରଙ୍ଗୋଲି ତିଆରି କରିପାରିବେ | ମା’ ସରସ୍ୱତୀ ପଦ୍ମ ବା କମଳ ଫୁଲକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ରଙ୍ଗୋଲିରେ ଆପଣ ଏହି ଫୁଲ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ମା’ଙ୍କ ପୂଜାରେ ଆପଣ କମଳ ଫୁଲର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପୂଜା ପ୍ରକୋଷ୍ଠର କୋଣରେ ଏକ ବଡ଼ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ୫-୬ କମଳ ଫୁଲ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଦୀପ ମଧ୍ୟ ଜଳାଇ ଭଲ ଭାବରେ ସଜାଇ ପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.