ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅମ୍ଳଜାନ ବିନା ମାନବ ଜୀବନ କଳ୍ପନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଶରୀରର ଏକ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର। ତେଣୁ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ସଠିକ୍ ସ୍ତର ବଜାୟ ରହିବ।

ରକ୍ତରେ ୯୫ ରୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ସାଧାରଣ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ଏକ ସମସ୍ୟାକୁ ସୂଚିତ କରେ। ଯଦି ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ।

ବାସ୍ତବରେ, ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ସେମାନେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ଯାହା ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏମିତି କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଯାହା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମ ସର୍ବଦା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୫ରୁ ୩୦ ମିନିଟ୍ ନିଅନ୍ତୁ। ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ବାରା ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା‌ର କ୍ଷମତା ଉନ୍ନତ ହୁଏ କାରଣ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି। ଯାହାର ଫୁସଫୁସ ଅଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ।

ଇନ୍‌ଡୋର୍‌ ପ୍ଲାଣ୍ଟସ ଲଗାନ୍ତୁ:

ଇନ୍‌ଡୋର୍‌ ପ୍ଲାଣ୍ଟସର କାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ଘରକୁ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନେଇ ଆମକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇଥାଏ।

ତରଳ ପଦାର୍ଥର ସେବନ:

ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବଢାଇବା ପାଇଁ ତରଳ ପଦାର୍ଥର ପରିମାଣ, ବିଶେଷତଃ ଜଳ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ। ଜଳର ରାସାୟନିକ ସୂତ୍ର ହେଉଛି H2O, ଯାହା ଦୁଇଟି ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ପରମାଣୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଅମ୍ଳଜାନ ପରମାଣୁକୁ ନେଇ ଗଠିତ। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଖାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ପରିମାଣ ବଢିପାରେ।