Latest Odisha News

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲିପାଇନ୍ସକୁ ବ୍ରାହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ କଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସହିତ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ୩୭୫ ନିୟୁତ ଡଲାର ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବ୍ରାହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ କ୍ରୁଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହାର ଆମେରିକୀୟ ସି -୧୭ ଗ୍ଲୋବାମାଷ୍ଟର ପରିବହନ ବିମାନକୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ମେରାଇନ୍ କର୍ପସକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ କୌଣସି ଦେଶକୁ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପଠାଇଛି।

ବ୍ରାହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ମେରାଇନ୍ କର୍ପସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଠା ଖୁଆଇଥିଲେ। ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନିରେ ଏହା ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଅଧିକାରୀମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିଲେ।

ଚୀନ୍ ସହିତ ବିବାଦ ଥିବାବେଳେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଭାରତରୁ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ନୌସେନା ପ୍ରତିଦିନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଚୀନ୍ ଆଡକୁ ନିୟୋଜିତ କରିପାରେ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଚୀନ୍ ସେନା ଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା। କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶଗୁଡିକର ଅନେକ ଅନୁମୋଦନ ସହିତ ଏହି ଡିଲକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଏବଂଋଷ ଫେଡେରେଶନର ଏନପିଓ ମାସିନୋଷ୍ଟ୍ରୋଏନିଆର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ। ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହା ସର୍ବପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ। ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧିରେ ବ୍ରହ୍ମୋସ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ୨୦୦୭ ମସିହାରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ଅନେକ ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଯୋଡିଥିଲା।

ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ କଠିନ ପ୍ରୋପେଲାଣ୍ଟ ବୁଷ୍ଟର୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଛି ଯାହା ଏହାକୁ ସୁପରସୋନିକ୍ ବେଗରେ ନେଇଥାଏ। ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ତରଳ ରାମଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଛି ଯାହା ଏହାକୁ କ୍ରୁଜ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ୩(ଧ୍ୱନିର ଗତିର ୩ଗୁଣ) ବେଗକୁ ନେଇଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.