Latest Odisha News

ଆହୁରୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପରୀକ୍ଷା ହେବ ଅସ୍ତ୍ର ଏମକେ-୨ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅସ୍ତ୍ର ଏମକେ-୨ (Mk-2) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ ବେୟୋଣ୍ଡ୍ ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜ୍ ବର୍ଗରେ ଆସେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିମ୍ବା ଆଟାକ୍ ହେଲିକପ୍ଟରର ପାଇଲଟ୍ ଦେଖିପାରେ ନାହିଁ, ତାହାକୁ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକତା ସହିତ ଆକ୍ରମଣ କରିବ।

ଅସ୍ତ୍ର ଏମକେ-୨ (Mk-2) ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାଏଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସ୍ତ୍ର ଏମକେ-୧ ସେନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ବାୟୁସେନା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛି। ତେଣୁ ଆଗକୁ ୨୦୦ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଅର୍ଡର ହୋଇପାରେ। ଏହାର ଏକ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ନିକଟତର ଫ୍ୟୁଜ୍ ଅଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖେ। ଡାହାଣ କିମ୍ବା ବାମକୁ ଯେତେ ଦୂର ହିଟ୍ ହେଉନା କାହିଁକି, ଏହା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୁଏ। ଏହାର ଓଜନ ୧୫୪ କିଲୋଗ୍ରାମ, ଲମ୍ବ ୧୨.୬ ଫୁଟ। ବ୍ୟାସ ୭ ଇଞ୍ଚ।

ଅସ୍ତ୍ର ଏମକେ-୨ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଉଚ୍ଚ ବିସ୍ଫୋରକ କିମ୍ବା ପ୍ରି-ପ୍ରେଗମେଣ୍ଟ ଏଚଏମଏକ୍ସ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଲଗାଯାଇପାରବି। ଏହା ନିଜେ ୧୫ କେଜି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନେଇପାରିବ। ଏହାର ପରିସର ୧୩୦ରୁ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ । ଏହା ସର୍ବାଧିକ ୬୬ ହଜାର ଫୁଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚେ। ଏହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫୫୫.୬ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଶତ୍ରୁ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରେ।

ଏହାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆଡକୁ ଛାଡିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏହାର ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ। କାରଣ ଏହି ଫାଇବର ଅପ୍ଟିକ୍ ଗାଇରୋ ସର୍ବୋତ୍ତମ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ନାଭିଗେସନ୍ ସିଷ୍ଟମରେ କାମ କରେ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାର MiG-29UPG / MiG-29K, ସୁଖୋଇ Su-30MKI, ତେଜସ୍ MK.1 / 1A ରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତେଜସ୍ ଏମକେ-୨, AMCA, TEDBF ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ପୁରୁଣା MICA କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବଦଳରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ସ୍ୱଦେଶୀ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଅସ୍ତ୍ର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଡିଆରଡିଓ ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି। ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ରେଞ୍ଜ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ରେଞ୍ଜର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଶତ୍ରୁ ଆଡକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ପାଇଥାଏ। ଏମକେ-୨ ପରେ, ଏମକେ-୩ ତିଆରି ହେବ ଯାହାର ପରିସର ୩୫୦ କିମି ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.