ପୁରୀ ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

Odisha CM Reviews Beautification Work Around Jagannath Temple In Puri

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁରୀ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି । ପୁରୀରେ ABADHA ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଆଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ଚାଲିଥିବା ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ତଥା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତି  ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଖୋଦ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ନବୀନ ପ୍ରଥମେ ସିଂହଦ୍ୱାରରୁ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବ ସହ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିକ୍ରମା କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭକ୍ତମାନେ ସିଂହଦ୍ୱାର ଦେଇ ଅସୁବିଧାମୁକ୍ତ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଆରାମ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ନିରାପତ୍ତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମନ୍ଦିରର ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବାବେଳେ ସେ ବୃକ୍ଷ ଛାୟାଥିବା ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ହେରିଟେଜ୍ କରିଡରକୁ ଏପରି ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନେ ନିଜେ ବୁଲାବୁଲି କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ତତସହିତ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ପାଖରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସବଷ୍ଟେସନ୍ କିମ୍ବା ବିଦ୍ୟୁତ ପରିଚାଳିତ ଯନ୍ତ୍ର ନ ରଖିବାକୁ ସେ ତାଗିଦ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ମହାପ୍ରସାଦ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବୃଦ୍ଧ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର୍ଟ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ହେରିଟେଜ୍ କରିଡରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନବୀନଙ୍କ ସହ କମିଶନର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ୫ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ  ମୁଖ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।