ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଦେଶୀ ଧନୀକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ପି.ଚିଦାମ୍ବରମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମତଦାତାଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧୀ ଚେହେରା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଗତ ସାତବର୍ଷ ଧରି କସରତ ଚାଲିଛି । ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ପରାଜିତ ହେଉଛି, ବିଜେତା ନେତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ନିକଟରେ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଦୃଢ଼ ଚେହେରାଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ “ଦି ସଣ୍ଡେ ଗାର୍ଡିଆନ” ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପି. ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚେହେରା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଭୂମିକା ବିରୋଧୀ ଦଳ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ।

ବାସ୍ତବରେ, “ଦି ସଣ୍ଡେ ଗାର୍ଡିଆନ”ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହେବାର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ, ଦୁବାଇ, ଲଣ୍ଡନ, କୁଆଲାଲମ୍ପୁର, ହଂକଂ, ସିଙ୍ଗାପୁରର ଲୋକମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନେ ମୁଖ୍ୟତ ୯ ଜଣଙ୍କର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିରୋଧୀ ଦଳର ଉଚ୍ଚତମ ନେତା ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରନ୍ତି କାରଣ ତାଙ୍କର ଭଲ ରାଜନୈତିକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି ଏବଂ ସେ ତିନିଥର ଦେଶର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ୯ଜଣିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମ ଏକ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରନ୍ତି । ଏହା ପଛରେ ଥିବା ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ରାଜ୍ୟ ସହ କଂଗ୍ରେସ ସହଜରେ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବ ଏବଂ ପିନାରାଇ ବିଜୟଙ୍କ ସମେତ ଷ୍ଟାଲିନଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ଏଠାରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ହିନ୍ଦୀ ବେଲ୍ଟରେ ବିଜେପିର ଧାରଣା ଦୁର୍ବଳ ହେବ, ଯାହା କେବଳ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଲାଭ ଦେବ ।

ଏହି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ଏକ ଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ୨୦୧୪-୨୦୧୯ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଚିଦାମ୍ବରମ ବିଜେପିର ଆର୍ଥିକ ନୀତିକୁ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୨୦୧୮ରେ ବିଜେପିକୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ କରୋନା ଭାଇରସର ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଜୀବନ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେତୁ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନକାରାତ୍ମକତା ରହିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପୁଞ୍ଜି କରି ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଦକ୍ଷ ଚେହେରା ତିନିଥର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ ହୋଇପାରିବେ ।

କଂଗ୍ରେସ ବିଷୟରେ ଏହି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସକୁ ଏହାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଯୁଗ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତା’ହେଲେ ନିଜକୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରଠାରୁ ଅଲଗା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ସବୁଠାରୁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଚେହେରା ପି.ଚିଦାମ୍ବରମ ହେବେ । ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସକୁ ସବୁଠାରୁ ମଜାଦାର ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ କାରଣ ତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି କେବଳ ବିଜେପି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେଉଛି । ଏଥିସହ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏବଂ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପରି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ନେତାମାନେ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

ଏଥି ସହିତ, ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ସବୁଠାରୁ ମଜାଦାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କାରଣ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପରେ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି । ଓଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟର କିଛି ମାଫିଆ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ଆଡ଼କୁ ଯାଇପାରନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିରୋଧୀଦଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଚେହେରା ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ ।

ସଠିକ୍ ଶବ୍ଦରେ, ବିଦେଶରେ ବସିଥିବା ୯ ଜଣ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଭିତ୍ତିରେ ଅନେକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହି ଯୁକ୍ତି ଆଧାରରେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିରୋଧୀ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ, ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଯେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଆଇଏନଏକ୍ସ ମିଡ଼ିଆ ମାମଲାରେ ଅନେକ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ତିହାର ଜେଲରେ ୧୦୬ ଦିନ ବିତାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ହିନ୍ଦୁ ଆତଙ୍କବାଦଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କରୋନାଙ୍କ ଟୀକା ପ୍ରସଙ୍ଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ତାଙ୍କର ଭୁଲ ତର୍କ ତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ।

ପି. ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଯେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବାବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିଲେ । ଯଦିଓ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମ ତିନିଥର ଦେଶର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏକ ଐତିହାସିକ ଅବନତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୦୪ରୁ ୨୦୧୪ମଧ୍ୟରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଅଦୃଶ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅନେକ ସୁବିଧା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ନ ଥିଲା ।

ଅପରପକ୍ଷେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ଷମତାର ୭ ବର୍ଷ ପୂରଣ ସତ୍ତ୍ୱେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇନାହିଁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷାକାରୀ ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ, ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ହୋଇନାହିଁ । କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଧୀମା ହୋଇପଡ଼ିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ଥିର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି ।

ଯଦିଓ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖାଯାଉଛି, ତାହେଲେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ଦେଖାଯାଉଛି, ଯାହା ଉପରେ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରତି ଘୃଣା, ଦୁର୍ନୀତି ଭଳି ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ତିନିଥର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଉନ୍ନତି ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ୟୁପିଏ-୨ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ନୂଆ ପରିମାଣ ସ୍ଥିର କରିଥିବାରୁ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସହାୟତା ଦେବ ନାହିଁ ।

ଏହି ସମସ୍ତ ବିଷୟ ଆଧାରରେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ବିଦେଶରେ ବସିଥିବା କିଛି ଲୋକ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଗରେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ଚେହେରା ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ନିରାଶଜନକ ହେବ, କାରଣ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ଇତିହାସ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦାଗ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି, ଯାହା ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଅସମ୍ଭବ । ଏହା ସହିତ ସେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ସାମ୍ନାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।