Latest Odisha News

‘ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି’ କଣ ? ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ‘ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି’ ଶବ୍ଦଟି ନିଜ ଭିତରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ଧାରଣ କରେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ କିଛି ନିର୍ମାତା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ଲୋକମାନେ ଗୁଗୁଲକୁ ଯାଇ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ପାଇନଥିଲେ। ତେବେ ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଭିଡିଓ ପାଇବେ। ଏହି ଭିଡିଓ ଗୁଡିକର ଅଧିକାଂଶରେ ଆପଣ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପାଇବେ ଯିଏକି ଏହି ସଂସ୍ଥା ବିଶ୍ୱକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ। ଏହା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେବା, ବିଶ୍ୱର ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ବିଷୟରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଏକ ଦେଶରେ ସରକାର ଗଠନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉ ଏହିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରନ୍ତି।

BjdElectrycity

ଏପରିକି ଏହି ସଂଗଠନ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଏଫ କେନେଡିଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା। କିଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କ୍ରିଏଟର୍ସ ଏହା ଆଲୋଚନା କରୁଥିବାର ଆପଣ ପାଇ ପାରିବେ ଯେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଏବଂ ଅପ୍‌ରା ୱିନଫ୍ରେଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି ପରି ଗୁଇନ୍ଦା ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ତଥାପି, ଏହି ଦାବିଗୁଡ଼ିକରେ କେତେ ସତ୍ୟତା ଅଛି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଥିଲା।

ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି ବିଷୟରେ ସତ୍ୟ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏଡମ ୱିଶାପ୍ଟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ। କାରଣ ସେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏଡମ ୱିଶାପ୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ୟୁରୋପର ଏକ ରାଜ୍ୟ ବାଭାରିଆର ଏକ ସହର ଇନଗ୍ଲୋଷ୍ଟାଡରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଜନ୍ମରୁ ଜଣେ ଯିହୁଦୀ ଏଡମ ୱିଶାପ୍ଟ ପରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ପିଲାଦିନରୁ ଧର୍ମ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ବଡ ହେଲେ, ଆଦମ ଏଙ୍ଗେଲଷ୍ଟାଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଧାର୍ମିକ ନିୟମର ପ୍ରଫେସର ହୋଇଥିଲେ।

ଅବଶ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ୟୁରୋପ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଧାର୍ମିକ ନିୟମ ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ୍, ସେତେବେଳେ ସେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କଥା କେହି ଶୁଣିନଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ଘଟଣା ବଦଳିଲା ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ ସ୍ଥିର କଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏକ ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିବେ ଯାହା ଧର୍ମ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନର ମିଶ୍ରଣ ଆଗକୁ ବଢିବ ଏବଂ ଦୁନିଆରେ ସମାନତାର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଇଲ୍ୟୁମିନିଟିର କାହାଣୀ ଏଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଏଡମ ୱିଶାପ୍ଟ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସଂଗଠନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏପରି ଲୋକ ଦରକାର, ଯେଉଁମାନେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ବୁଝିପରିବେ। ସେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବହୁ ବର୍ଷ ବିତାଇଲେ। ତା’ପରେ ୧୭୭୬ ମସିହା ମେ ମାସ ୧ ତାରିଖ ରାତିରେ ଯେତେବେଳେ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଧକାର ଆସିବ, ସେତେବେଳେ ଇଙ୍ଗଲୋଷ୍ଟାଡ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନିଆଯିବ ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଂଗଠନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା। ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଏଡମ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଚାରିଜଣ ସାଥୀ ଇଙ୍ଗଲୋଷ୍ଟାଡର ଜଙ୍ଗଲରେ ପହଞ୍ଚିଲେ।

ସେଠାରେ ସେହି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଦୁନିଆରେ କାହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ସଂଗଠନ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖିବେ। ଏହା ସହିତ, ସେ ସ୍ଥିର କଲେ ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ସଂଗଠନରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗଦେବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବୟସ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇନଥିବ। ଏହା ପରେ, ଏହି ସଂସ୍ଥାର ନାମ ସ୍ଥିର ହେଲା, ଯାହା ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଇଲ୍ୟୁମିନିଟି ଭାବରେ ଜାଣେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.