Latest Odisha News

କିଏ ଏହି ମହନ୍ତ ସ୍ଵାମୀରାଜ୍, ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହେଲା ଏହି ମୁସଲିମ୍ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଭବ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ୨୦ ଦିନ ପରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉଦଘାଟନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ମନ୍ଦିର ମୁସଲିମ ଦେଶ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ) ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ଅର୍ଥାତ୍ ଆସନ୍ତାକାଲି ଉଦଘାଟନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମହାନ ମନ୍ଦିରକୁ BAPS ସ୍ଵାମୀନାରାୟଣ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ମହନ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ମହାରାଜଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ଅବଦାନ ରହିଛି | ମହନ୍ତ ସ୍ଵାମୀ ମହାରାଜ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମନ୍ଦିରର ଉଦଘାଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆବୁଧାବିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସର ରାଜ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହନ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ମହାରାଜ କିଏ |

ମହନ୍ତ ସ୍ଵାମୀ ମହାରାଜ ହେଉଛନ୍ତି BAPS ସ୍ଵାମୀ ନାରାୟଣ ସଂସ୍ଥାର ଷଷ୍ଠ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ | ତାଙ୍କ ନାମ ସ୍ଵାମୀ କେଶବଜୀବନଦାସଜୀ କିନ୍ତୁ ଭକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ମହନ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ମହାରାଜ ବୋଲି କହିଥାଆନ୍ତି । ମହନ୍ତ ସ୍ଵାମୀ ମହାରାଜ ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୩୩ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜବଲପୁର ସହରରେ ଦହିବେନ ଏବଂ ମଣିଭାଇ ନାରାୟଣଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଘରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଘରୋଇ ପରିବେଶ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଥିଲା, ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ସାଧୁମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସତସଙ୍ଗରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ | ଶିଶୁ ଜନ୍ମର କିଛି ଦିନ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ସଂସ୍ଥାର ଶାସ୍ତ୍ରୀଜୀ ମହାରାଜ ଜବଲପୁରକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସେହି ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ କେଶବ ରଖିଥିଲେ ।

ମଣିଭାଇ ପ୍ରଥମରୁ ଗୁଜୁରାଟର ବାସିନ୍ଧା ଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସେ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଜବଲପୁର ଆସି ସେଠାରେ ରହିଯାଇଥିଲେ । ବାଳକ କେଶବଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍ ଶିକ୍ଷା ଜବଲପୁରରେ ହୋଇଥିଲା । ସେ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। କେଶବ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ। ୧୯୫୧-୫୨ ମସିହାରେ ସେ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ଵରୁପ ଶାସ୍ତ୍ରୀଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପବିତ୍ର ଯୋଗୀଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ପଥରେ ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲିଲେ | ୧୯୫୭ ମସିହାରେ ଯୋଗୀ ମହାରାଜ ତାଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ଦୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଅକ୍ଷରଧାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଉପଦେଶ ଅଗଣିତ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା।

ଜୁଲାଇ ୨୦, ୨୦୧୨ ରେ, BAPS ସ୍ଵାମୀ ନାରାୟଣ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ମହାରାଜ, ମହନ୍ତ ସ୍ଵାମୀ ମହାରାଜଙ୍କୁ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହନ୍ତ ସ୍ଵାମୀ ମହାରାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ସଂଗଠନ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ସ୍ଵାମୀ ନାରାୟଣ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା । ୟୁଏଇର ଆବୁଧାବି ସହରରେ ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ବିଶାଳ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ନିର୍ମିତ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର | ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୯ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଉଦଘାଟନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆବୁଧାବିର କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ତଥା ୟୁଏଇ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଡେପୁଟି ସୁପ୍ରିମୋ କମାଣ୍ଡର ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ଜାଏଦ ଅଲ ନାହାନ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨୦୧୫ ରେ ୧୩.୫ ଏକର ଜମି ଦାନ କରିଥିଲେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.