Latest Odisha News

ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି ଆରମ୍ଭ: କଂଗ୍ରେସ କହିଲା, ଭୋଟ ପାଇଁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଦେବାକୁ କହୁଛି ବିଜେପି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରବିବାର ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାର’ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର’ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନାଡା, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ‘ମୋଦୀଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି’ କୁ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ପରି ଶୁଦ୍ଧ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହାକୁ ଜାରି କରିବା ପରେ ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି, ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ମହିଳା, ଗରିବ, ଚାଷୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିଭାଗକୁ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି, ଯେଉଁ ଉତ୍ତରଗୁଡିକ ସେମାନେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେ ଘୋଷଣା ପତ୍ରକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଯେତେବେଳେ ଦେଉଥିଲୁ ତାହାକୁ କଟାକ୍ଷ କରାଯାଉଥିଲା, ହେଲେ ଏବେ ଭୋଟ ପାଇଁ ବିଜେପି ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଦେବା ବିଷୟରେ କହୁଛି। ସେହିଭଳି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପବନ ଖେଡ଼ା ବିଜେପିର ଘୋଷଣା ପତ୍ର-ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ସରକାରଙ୍କୁ ଗୋଲପୋଷ୍ଟ ବଦଳାଇବାର ରୋଗ ହୋଇ ନଥିଲା। ୨୦୧୪ରେ ଆପଣ ଯାହା କହିଥିଲେ, ୨୦୧୯ରେ ଆପଣ ତାର ହିସାବ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

ନିକଟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସୁରଜୱାଲା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର ହରିୟାଣାର ଯୁବକଙ୍କୁ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। ଯଦି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ହଜାର ହଜାର ଲକ୍ଷ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି, ତେବେ ଚାକିରି ଖୋଜିବାରେ ହରିୟାଣା ସମେତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଯୁବକ କାହିଁକି ନିଜକୁ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି?

କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଜ କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ନେଇ ମୋଦୀଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବେ। ସେ ଏମଏସପି ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବେ କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଯୁବକମାନେ ଚାକିରି ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ସେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କିମ୍ବା ବେକାରୀ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ନୁହଁନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କିଛି କରିପାରି ନଥିଲେ। ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଇସ୍ତାହାର ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଘୋଷଣାପତ୍ରରେ ନୂଆ ସଂକଳ୍ପ ଆଣିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ରେ ‘ଘୋଟାଲା’ ଏବଂ ଗୋଲପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ୨୦୨୪ରେ ୨୦୪୭ ବିଷୟରେ କହୁଛ। ସେମାନେ ଘୋଷଣାପତ୍ରରେ ୨୦୨୬ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ଭାରତରେ ହେବା ନେଇ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।ସେ ଏତେ ଚତୁରତାର ସହ ମିଛ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏବେ କେହି ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.