ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଗୃହ ତ୍ୟାଗ କଲେ ବିଜେପି ନେତୃବୃନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶକ୍ତି ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟା ଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ସଦସ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଗୃହତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି କହି ବିରୋଧୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ଲୋକ ତଥା କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗୁରୁତର ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କ୍ଷତରେ ଲୁଣ ସମାନ ହୋଇଛି।

ଓଡିଶା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ (ଓଆରସି) ପକ୍ଷରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଓକିଲାତି କରିଛନ୍ତି ତାହା ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ବିରୋଧୀ ନେତା ମୋହନ ମାଝୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଡିସକମ୍) ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେୟ ସଂଗ୍ରହ କରିନାହିଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

ଗୃହରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାତ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଓଡିଶା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ (OERC) ସମସ୍ତ ଦିଗ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୁଟିର ଜ୍ୟୋତି ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା (ବିପିଏଲ୍) ତଳେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି ଦର ବୃଦ୍ଧିରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ୟୁନିଟ୍ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକ ତଥା ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଶୁଳ୍କକୁ ମାତ୍ର ୨୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାସନାଲ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ (ଏନଟିପିସି), ନ୍ୟାସନାଲ ହାଇଡ୍ରୋ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ (ଏନଏଚପିସି) ଏବଂ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ (ପିଜିସିଏଲ) ଭଳି ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ପିଏସୟୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।