Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ମକା ଖାଇବା ପରେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନି ଏପରି କାମ, ବିଗିଡି ପାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା !

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ବର୍ଷାଦିନେ ମକା ଖାଇବାର ଆନନ୍ଦ ଟିକେ ଅଲଗା। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ ମକାକୁ ପୋଡି ଲୁଣ, ଲଙ୍କା ଓ ଲେମ୍ବୁ ଦେଇ ଖାଇବା ଏକ ନିଆରା ସ୍ୱାଦ। ମକା ଖାଇବା କେବଳ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଉପକାରୀ। ଏଥିରେ ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ B12 ଭରପୂର ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ମକା ଖାଇବା ପରେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଏଥିପ୍ରତି ସାବଧାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ମକା ଖାଇବା ପରେ କାହିଁକି ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ-

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମକା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇବାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଏହା ହଜମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ମକରରେ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ କାର୍ବସ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଚ୍ ରହିଛି। ଯଦି ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ମକା ଖାଇବା ପରେ ଆପଣ ଆଦୌ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇପାରେ। ମକା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଅନେକ ଲୋକ ମକା ଖାଇବା ପରେ ପାଣି ପିଇବା ପରେ ଫ୍ଲାଟୁଲେନ୍ସ ଏବଂ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମକା ଖାଇବା ପରେ ଜଳ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ମକାରେ ଥିବା କାର୍ବସ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ ଜଳର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ, ଗ୍ୟାସ୍ ପେଟରେ ଫସି ରହିଥାଏ। ଯାହାକି ଫ୍ଲାଟୁଲେନ୍ସ, ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ମକା ଖାଇବା ପରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ମକା ଖାଇବାର କେତେ ସମୟ ପରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ?

ମକା ଖାଇବା ପରେ ଅତି କମରେ ୪୫ରୁ ୬୦ ମିନିଟ୍‌ର ବ୍ୟବଧାନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମକା ଉପରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ।

ମକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସତର୍କତା-
ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ମକା ଖାଆନ୍ତି, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ଗରମ, ସତେଜ, ଭଜା କିମ୍ବା ସିଝା ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ମକାରୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ତିଆରି ହୁଏ, ଯଦି ଏହା ସତେଜ ରହେ ତେବେ ପେଟରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ। ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମକା ଖାଇବା ପରେ କେବେବି ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍।

Leave A Reply

Your email address will not be published.