Latest Odisha News

ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଚିଟଫଣ୍ଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆନ୍ତରିକତା ରହିଛି ନା ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲିଥିବା ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚିଟ୍ ଫଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତି କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି। କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିବେଶକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି। ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି।

BjdElectrycity

ବଡ଼କଥା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହେଉ ଅବା ଏବେର ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅଦିକ ଶାଣିତ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଉଠାଇଥିଲେ। ଏବେ ପୁଣି ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିରୋଧୀ ଉଠାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ସତରେ ଆନ୍ତରିକତା ରହିଛି ନା ଏହା କେବଳ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ତାହା ଏବେ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ।

କଟକ ରୋଡ୍ ସୋ’ରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ଓ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡଗେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେଡିର ଅଧିରାଜ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଜି ସ୍କିମରେ ହୋଇଥିବା ଚିଟ୍ ଫଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତିରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ନିବେଶକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ଚିଟ୍ ଫଣ୍ଡ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ କମିସନ୍ ଗଠନ ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅନେକ ପୀଡ଼ିତା ସେମାନଙ୍କ ପାଣ୍ଠି ଆଦାୟ କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହରେ ରହିଛନ୍ତି।

ରାଜନୈତିକ ଲଢ଼େଇ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେହେତୁ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିର ଫଳାଫଳକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଏବଂ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନିର୍ବାଚନ କାହାଣୀରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.