Latest Odisha News

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏଶନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ କପିଲ ସିବଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ କପିଲ ସିବଲ । ଗତକାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କର ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଥିଲେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ପ୍ରଦୀପ ରାୟଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ୩୭୭ ଭୋଟରେ ଜିତିଛନ୍ତି କପିଲ ସିବଲ । ସିବଲଙ୍କୁ ମୋଟ ୧୦୬୬ ଭୋଟ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ପ୍ରଦୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମୋଟ ୬୮୯ ଭୋଟ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ କପିଲ ସିବଲ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ୧୯୯୫, ୧୯୯୭ ଏବଂ ୨୦୦୧ ରେ ଏସସିବିଏର ସଭାପତି ଥିଲେ।

BjdElectrycity

ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବାର ଆଣ୍ଡ ବେଞ୍ଚକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କପିଲ ସିବଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଛନ୍ତି। ଜଣେ ଓକିଲଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସମ୍ବିଧାନର ସୁରକ୍ଷା କରିବା । ଯଦି ଆପଣ ବାରକୁ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବି ସେହି ଆଧାରରେ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତି ତେବେ ତୁମେ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ଆଇନଜୀବୀ ଭାବରେ ତୁମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁନାହଁ ବୋଲି କୁହାଯିବ ।

ବାର୍‌ ଆସୋସିଏସନ ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କପିଲ ସିବଲ କହିଥିଲେ, ବାରରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ନଥିଲା, ମୁଁ ସେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲି। ଏଠାରେ ଟିକେଟ ବୁକ କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଏକ ରେଳ କେନ୍ଦ୍ରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲି। ଏଠାରେ ଏକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ଆର୍ଗେ ଗର୍ଗ ଲାଇବ୍ରେରୀ ମୁଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ବି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ, ସେତେବେଳେ ତାହା କରିବା ଯାହା ଆମର କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।

ବାର୍ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଭାବରେ କପିଲ ସିବଲ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ସୂଚନା କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଜୟରାମ ରମେଶ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କପିଲ ସିବଲ ବହୁମତ ସହ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଦାରବାଦୀ, ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଏବଂ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିଜୟ | ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ଟ୍ରେଲର, ଯାହା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆସିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.