Latest Odisha News

ଗର୍ଭାଶୟ କ୍ୟାନସରରେ ମୃତ୍ୟୁ ଖବରର ଦିନକ ପରେ ପୁନମ ପାଣ୍ଡେ କହିଲେ ‘ମୁଁ ଜୀବିତ’

ମୁମ୍ବାଇ: ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟରେ ମଡେଲ ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୁନମ ପାଣ୍ଡେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ଖବର ଉପରୁ ହଟିଲା ପରଦା। ନିଜ ମୃତ୍ୟୁର ଦିନକ ପରେ ପୁନମ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଜୀବିତ ଅଛି’। ସେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ପାଇଁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏପରି କରାଯାଇଛି।

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପୁନମ ପାଣ୍ଡେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଉପାୟ ବାଛିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଫେବ୍ରୁଆରି ୨ ତାରିଖରେ ଏହି ମଡେଲ ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ କର୍କଟ ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବ ରିପୋର୍ଟ ତୁଳନାରେ ଏବେ ଫେବ୍ରୁଆରି ୩ ତାରିଖରେ ପୁନମ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ‘ନଶା’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଆପଣମାନଙ୍କ ସହ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ସେୟାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରୁଛି, ମୁଁ ଜୀବିତ ଅଛି। ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ମୋର ପ୍ରାଣ ଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ, ଏହି ରୋଗର ମୁକାବିଲା କିପରି କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବରୁ ଏହା ହଜାର ହଜାର ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ କେତେକ କର୍କଟ ରୋଗଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଗର୍ଭାଶୟ କ୍ୟାନସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତିରୋଧଯୋଗ୍ୟ।

ଏଚପିଭି ଟିକା ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚିହ୍ନଟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଏହି ରୋଗରେ କେହି ଯେପରି ପ୍ରାଣ ନ ହରାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ଆମ ପାଖରେ ଉପାୟ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ପରସ୍ପରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚେତନତା ସହିତ ସଶକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା। ଆସନ୍ତୁ ମିଳିମିଶି ଏହି ରୋଗର ବିନାଶକାରୀ ପ୍ରଭାବକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ #DeathToCervicalCancer ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା”।

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Poonam Pandey (@poonampandeyreal)

Leave A Reply

Your email address will not be published.