Latest Odisha News

ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ରହସ୍ୟ

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁଙ୍କ ନିୟମିତ ସ୍ତମ୍ଭ 

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଆଜି ବି, ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ଅପେକ୍ଷା ଅସଂଖ୍ୟ ତାରା ଥିବାର ସେଭଳି ଆଉ କିଛି ରହସ୍ୟମୟ ଥିବାର ନାହିଁ । ଯେପରି, ରାତି କାହିଁକି ଅନ୍ଧକାର, କିମ୍ବା ଏହି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସମାପ୍ତି କେଉଁଠି ଅଛି କି ନାହିଁ , ଏଭଳି ଅସଂଖ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ମନରେ ଅଛି ଯାହା ଆଜି ବି ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି । ସବୁଠୁ ବଡ ରହସ୍ୟ ହେଉଛି ସର୍ବଶେଷରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ କ’ଣ (?) ତିଆରି ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟତଃ କୁହାଯାଏ ଯେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସତୁରି ଶତକଡା ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଯଥା ଅନ୍ଧକାର ପଦାର୍ଥରେ ଗଠିତ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥ କ’ଣ , ଯେଉଁଠାରେ ଅଛି, କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ମହାକାଶରେ କୈାଣସି ରୂପରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ କଳା ଛିଦ୍ର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ ହୁଏ ଏହା ଜଣା ପଡିଥାଏ । ସେହିପରି, ଗ୍ରହ ଏବଂ ତାରାଗୁଡ଼ିକର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣରୁ ଏହା ଆକଳନ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ଏକ ନୀତି ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବା ଏବଂ ଏହାର ରହସ୍ୟ ସମାଧାନ କରିବା ଅଣୁଜୀବର ଉତ୍ପତ୍ତି ରହସ୍ୟ ସମାଧାନ କରିବା ପରି ମନେହୁଏ ।

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ବୋଧହୁଏ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର କିଛି ରହସ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ।ଏହି ମାସର ପାଞ୍ଚ ତାରିଖ ଦିନ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜେନେଭା ସହରରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଲାବୋରେଟୋରୀ, ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) କୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । କଣିକା ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଗଠନ ଆଣବିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଭାନି (CERN) ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏଥିରେ, ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶାଳ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ମେସିନ୍ ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଠୋସ୍ ସୂଚନା ପାଇବା ସମ୍ଭବ ହେବ । ଦଶ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ, ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) ହିଗ୍ସ ବୋସନ ନାମକ ଏକ କଣିକା ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା, ଯାହା ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆବିଷ୍କାର ଥିଲା । ହିମ୍ସ ବୋସନ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସୃଷ୍ଟିର ମୂଳଦୁଆ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ହିଗ୍ସ ବୋସନର କାହାଣୀ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଜନ୍ମ ସମୟରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ କଣିକା ସହିତ ଜଡିତ, ଯାହା ପ୍ରଥମେ ବହୁଳ ଲାଭ କରିଥିଲା ​। ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ହିମସ୍ କ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ଏବଂ କ୍ୱାର୍କ କଣିକାକୁ ମାସ ଦେଇଥାଏ । ଏହି ଗୁଣ ହେତୁ, ହିଗ୍ସ ବୋସନକୁ ଭଗବାନ କଣିକା ବା ‘ଭଗବାନ କଣିକା’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । କଣିକା ଦ୍ଵାରା ମାସ ହାସଲ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଗ୍ ବିଙ୍ଗ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ସହିତ ଜଡିତ ଯାହା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ହିଗ୍ସ ବୋସନ କଣିକା ସହିତ ଜଡିତ ସଫଳତା ପରେ, ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିପାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଧିକ କଣିକା ପରସ୍ପର ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଘର୍ଷଣ ହେବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବିଶ୍ଳେଷଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ବହୁ ପରିମାଣର ଶକ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିନ୍ଦୁ ଅଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାମକ ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏକ ବର୍ଷରେ ଏକ ଛୋଟ ସହର ପରି ସମାନ ପରିମାଣର ଶକ୍ତି ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ । ଏହି ଶକ୍ତି କଣିକାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କପଗୁଡିକର ବେଗକୁ ଆଲୋକର ବେଗ ସହିତ ସମାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି କଣିକାଗୁଡ଼ିକ ଧକ୍କା ହୁଏ, ଛୋଟ କଣିକାଗୁଡ଼ିକ ବିଭାଜିତ ହୁଏ ।

ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୀମାରେ ସତର ମାଇଲ ଭାନି (CERN) ର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଇତିହାସକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏକ ଲମ୍ବା ଟନେଲରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମେସିନ୍ ‘ଦ ବଡ଼ ହାଡ୍ରନ୍ କଲିଡର୍’ କିପରି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶକ୍ତିର ରହସ୍ୟକୁ ଖୋଲିପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଥମେ ପରମାଣୁ ସ୍ମାଶିଂ ମେସିନ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଲାଇନ୍ କୋଲାଇଡର୍ ଏବଂ ପରେ କୋଲାଇଡର୍- ବଡ଼ ହାଡ୍ରନ୍ କଲିଡର୍ (LHC) ରୁ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ୨୦୦୭ ମସିହାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲା, ଭୂପୃଷ୍ଠର କୈାଣସି କମ୍ପନ ଠାରୁ ଦୂରରେ, ଭୂମିରେ ଗଭୀର ପୋତି ହୋଇଥିବା ଟନେଲ୍ ଆକାରରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଶାଳ, ପ୍ରାୟ ବେଗରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ପୋଜିଟ୍ରନ୍ କଣିକା ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ-ଚାର୍ଜ ଧକ୍କା ହୋଇପାରେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଲୋକର ଶକ୍ତି, ଆଲୋକ ଏବଂ ବିକିରଣର ଏକ ବିରାଟ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥାଏ ଯାହା ବିଗ୍ ବିଙ୍ଗ ପରେ ତୁରନ୍ତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ । ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ, ସେହି ‘ଭଗବାନ କଣିକା’ ଅର୍ଥାତ୍ ହିଗ୍ସ ବୋସନ କଣିକା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ । ଯେଉଁଥିରେ ବସ୍ତୁ, ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସମୟର ମୌଳିକ ପ୍ରକୃତିରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଅଦୃଶ୍ୟ ଶକ୍ତିର ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଥାଏ, ଯାହାକି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ଯାହାର ସମାଧାନ ହୋଇନାହିଁ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଆମ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଅଶୀ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଗଠିତ । ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ଏତେ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଏହା ଆଲୋକ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଶୋଷଣ କରେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆଖି କିମ୍ବା ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଟେଲିସ୍କୋପ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଜଣାଶୁଣା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଏକ ଷଷ୍ଠାଂଶ ଦେଖିପାରିବେ ।

ଅସୀମ ଗାଲାକ୍ସିର ନବେ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବିଷୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ଏପରିକି ଏଗୁଡ଼ିକରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି । ଏହା କ’ଣ ତାହା, ଯଦିଓ ଏହାର ପରିମାଣର ଏକ ଆକଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ସମସ୍ତ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ଏବଂ ତାରାଗୁଡ଼ିକର ଭର୍ତି ଯୋଗ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ମାତ୍ର ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଅନ୍ୟ ସବୁକିଛି ଅଦୃଶ୍ୟ ବିଷୟ । CERN ର ଲାବୋରେଟୋରୀ ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) ରୁ ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ଧାରଣା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସିର ଜନ୍ମ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଉଦ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା । ହଠାତ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ଏବଂ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଆସିଲା । ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି କଣିକା କମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତେର ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସିଗୁଡିକ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କମ୍ପନ କାହିଁକି ଘଟିଲା ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଏହି କମ୍ପନ ବୋସନ କଣିକାର ପାରସ୍ପରିକ ଧକ୍କା ଯୋଗୁଁ ଘଟିଥିଲା ​​। ଲାସ୍ (LAX) ରୁ କେତେ ଅନ୍ଧକାର ପଦାର୍ଥର ଆକଳନ କରାଯିବ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ।

ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥର କଣିକା ଏତେ ଛୋଟ ହୋଇପାରେ ଯେ ସେଗୁଡିକ ଧରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଧକ୍କା ସମୟରେ, ଯଦି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଶକ୍ତି ବହନ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ସମ୍ଭବ ହେବ । ମ୍ୟୁନିକ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ହରାଲ୍ଡ ଲେସ୍ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଅଦୃଶ୍ୟ ବିଷୟରୁ ତିଆରି ହେବ । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ମୃତ ତାରାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଲାକ୍ସିରେ ଶହେରୁ ଦୁଇଶହ ବିଲିୟନ ତାରକା ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହିପରି କଳା ଛିଦ୍ର, ନ୍ୟୁଟନ୍ ତାରକା, କେବଳ ଲିଭାଯାଇଥିବା ତାରାଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ଚାରିପାଖରେ ଜମା ହୋଇଥାନ୍ତି । ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ, ତେଣୁ ସେଗୁଡିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣର ଗତି ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ଅସ୍ତିତ୍ୱର ଭାବନା ଦିଅନ୍ତି । ଜର୍ମାନୀ ସ୍ଥିତ ମ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ଲାନ୍କ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଇମନ୍ ହ୍ୱ।ଇଟ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ବିଷୟ କ’ଣ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯେ ଏଥିରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପରିମାଣ ଅଛି ।

ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଏପରି ଏକ ପଦାର୍ଥ ଅଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ପରି ଏକ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରେ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଦେଖିପାରୁ ନାହୁଁ । ଅବଶ୍ୟ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଅନ୍ଧକାର ପଦାର୍ଥ ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଗୁଛି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଲାର୍ ହାଡ୍ରନ୍ କୋଲାଇଡର୍ (LHC) ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ ପାଇପାରିବେ ।

ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ , କଟକ -୪
ଦୂରଭାଷ – ୯୦୪୦୧୫ ୧୪୭୫
laxmansahoo9040@gmail.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.