ଏହି ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଆଇପିଏଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଇତିହାସର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ରନ ସ୍କୋରର

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର୍ ଲିଗ (ଆଇପିଏଲ୍) ପ୍ରିମିୟର୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଆଧାରିତ ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ , ଯାହା ୨୦୦୮ ରୁ ହୋଇଆସୁଛି । ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସବୁବେଳେ ଛୋଟ ଫର୍ମାଟରେ ନିଜ ଦବଦବା ଜାହିର କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଠାରେ ଆମେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଆଇପିଏଲର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

#୧ ବିରାଟ କୋହଲି

ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ, ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର (ଆରସିବି) ପାଇଁ ଜବରଦସ୍ତ ରହି ବ୍ୟାଟିଂ ଚାର୍ଟର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ହାରାହାରି ୩୭.୮୯ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୩୧.୬୧ ହାରରେ ରେ ୧୭୭ ମ୍ୟାଚରେ ୫୪୧୨ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।

#୨ ସୁରେଶ ରାଇନା

ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରୂପେ ଆଇପିଏଲରେ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୯୩ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ହାରାହାରି ୩୩.୯୪ ଏବଂ ୧୩୭.୧୪ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ୫୩୬୮ରନ୍ କରିଛନ୍ତି ।

#୩ ରୋହିତ ଶର୍ମା

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) ଅଧିନାୟକ ପୁରା  ସବୁଠାରୁ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ୧୮୮ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ହାରାହାରି ୩୧.୬୦ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ୧୩୦.୮୨ ରେ ୪୮୯୮ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।

#୪ ଡେଭିଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣର

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବାମହାତୀ ଆଇପିଏଲରେ ଗତିଶୀଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ହାରାହାରି ୪୨.୧୭ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୪୨.୩୯ ସହିତ ୧୨୬ ମ୍ୟାଚରେ ୪୭୦୬ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

#୫ ଶିଖର ଧାୱନ

ଏହି ବାମହାତୀ ଆଇପିଏଲରେ ଅନେକ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୧୫୯ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୫୭୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ହାରାହାରି ୩୩.୪୨ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୨୪.୮୦ ରେ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

#୬ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍

ୟୁନିଭର୍ସ ବସ୍ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୨୫ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ୪୪୮୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ହାରାହାରି ୪୧.୧୩ ରେ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୫୧.୦୨ ରହିଛି।

#୭ ଏମଏସ ଧୋନି

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଆଇପିଏଲରେ ସ୍ଥାୟୀ ଖେଳାଳି ତଥା ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସର ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ହାରାହାରି ୪୨.୨୦ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୩୭.୮୫ ରେ ୪୪୩୨ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।

#୮ ରବିନ୍ ଉଥାପ୍ପା

ଭେଟେରାନ୍ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଖେଳାଳି ଉଭୟ ଆରସିବି ତଥା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ (କେକେଆର୍) ପାଇଁ ସ୍ଥିର ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ହାରାହାରି ୨୮.୮୩ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ୧୩୦.୫୦ ସହିତ ୪୪୧୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

#୯ ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସ

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଆରସିବି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇ ଆସୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ହାରାହାରି ୩୯.୯୫ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୫୩.୨୩ ରେ ୪୩୯୫ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି।

# ୧୦ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର

ପୂର୍ବତନ କେକେଆର୍ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଅଧିନାୟକ ଆଇପିଏଲରେ କ୍ରମାଗତ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ହାରାହାରି ୩୧.୨୩ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୨୩.୮୮ରେ, ୧୫୪ ମ୍ୟାଚରେ ୪୨୧୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।