ଭାରତରୁ ୧୦ ମିଲିୟନ୍ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକା ନେବ ବ୍ରିଟେନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧୦ ମିଲିୟନ୍ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବ ବୃହତ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏସ୍‌ଆଇଆଇ ଗରିବ ଏବଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ସହିତ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି।

ବ୍ରିଟେନ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କରୋନା ଟିକାର ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ ଅର୍ଡର କରିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ଆସିବ।

ଫେବୃଆରୀରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ହେଲଥ୍‌ କେୟାର ଉତ୍ପାଦ ନିୟାମକ ଏଜେନ୍ସି (MHRA) SII ରେ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଡିଟ୍ କରୁଛି ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ସେଠାରୁ ବ୍ରିଟେନକୁ ପଠାଯିବ।

ବାଂଲାଦେଶ ଠାରୁ ବ୍ରାଜିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ଦେଶଗୁଡିକ SII ର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ।

ବ୍ରିଟେନ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା SII ର ଆଶ୍ୱାସନାକୁ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନକୁ ଡୋଜ ଯୋଗାଇବା ଗରିବ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ।

ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ୨୦.୫ ନିୟୁତ ବ୍ରିଟେନ ବାସିନ୍ଦା କରୋନା ଟିକାକରଣର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଗ୍ରହଣ କରି ବ୍ରିଟେନକୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି।

ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ଡ୍ରଗ୍ ରେଗୁଲେଟର SII ର ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ଥାନ ଅଡିଟ୍ କରୁଛି ବୋଲି ସୋମବାର ଦିନ ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସରେ EU କୁ ୧୮୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି।