ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନରେ ପ୍ରଥମ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍; ପୂର୍ବ ସିରିଆ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ

ୱାଶିଂଟନ୍: ପୂର୍ବ ସିରିଆରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଆମେରିକା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଛି ଆମେରିକା। ଏହାର ଆଦେଶ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପୂର୍ବ ସିରିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ସୀମିତ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଇରାକରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବାଇଡେନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଇଡେନ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ, ଇରାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେମାନେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ମୁଖପାତ୍ର ଜନ୍ କ୍ରିବି ଏହା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଥିଲା।

ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ କ୍ରିବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନ ତାଙ୍କ ଯବାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନ ସିରିଆ ଏବଂ ଇରାକର ସ୍ଥିତିକୁ ଖରାପ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆମେରିକାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ବିଷୟରେ, ଏହା କେବଳ ଇରାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ କରାଯାଇଥିଲା।

କ୍ରିବି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଷ୍କର୍ମ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଗୁରୁତର କରିବା ନୁହେଁ।