ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଓବାମାଙ୍କ ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଭଳି ହେବ ନାହିଁ; ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକାର ନବ ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଓବାମାଙ୍କ ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଭଳି ହେବ ନାହିଁ। ଓବାମାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା ବାଇଡେନ୍‌ ଏବଂ ଓବାମା ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଥିବା ବହୁ ପୁରୁଣା ଚେହେରାକୁ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଓବାମାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟାରୁ ବାହାରି କାମ କରିବେ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷ ଓବାମାଙ୍କ ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଭଳି ହେବ ନାହିଁ। ବାଇଡେନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସାମ୍‌ନାରେ ବହୁତ ଭିନ୍ନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କୁ ପଚରା ଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେଉଁମାନେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଓବାମାଙ୍କ ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଫେରିବାକୁ ଯାଉଛି ସେମାନଙ୍କୁ କ’ଣ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ବାଇଡେନ୍‌ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଓବାମାଙ୍କର ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ନୁହେଁ। ଆମେ ଓବାମା-ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦୁନିଆର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ପୁରା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।”

ବାଇଡେନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆମେରିକାକୁ ଏକତାର ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନର ଆମେରିକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଉଥିବା ରିପବ୍ଲିକାନ୍‌ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ବିଚାର କରିପାରିବେ।