Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ଦେଶରେ ୬ଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ, ଝାଡଖଣ୍ଡର ୪ ସିଟରେ ଏନଡିଏ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିମେଣ୍ଟ ଭିତରେ କଡା ଟକ୍କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା କାଲି ଦେଶରେ ୬ଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ।ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଲାଣି । ଆସନ୍ତାକାଲି ୭ ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୋଟ ୫୭ ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ୮୮୯ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା କରିବେ ଭୋଟର୍ । ହରିୟାଣା ରାଜ୍ୟର ୧୦ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀର ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ୭ ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଭୋଟ୍ ଦେବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସହିତ ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ।

ଏହା ସହିତ ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚି, ଗିରିଡିହ, ଧନବାଡ ଏବଂ ଜାମସେଦପୁରର ଚାରିଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଠାରେ ଏନଡିଏ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ କଡା ଟକ୍କର ରହିଛି । ତେବେ ରାଞ୍ଚି ଆସନରେ ଦୁଇ ହେଭିଓ୍ବେଟ ନେତା ବିଜେପିର ସଞ୍ଜୟ ସେଟ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଯଶସ୍ୱିନୀ ସାହା ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଭାଜପା ୨୦୧୯ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁ ଆସନ ଜିତିଥିଲା ସରକାର ଗଢିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ମେ ୨୧ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବାପରେ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତା ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଏଠି ମଧ୍ୟ କଡା ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ମେ ୨୫ରେ ମତଦାନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଗୁଡିକ ହେଲା;

ଓଡ଼ିଶା: ସମ୍ବଲପୁର, କେନ୍ଦୁଝର, ଢେଙ୍କାନାଳ, କଟକ, ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର

ଦିଲ୍ଲୀ: ଚାନ୍ଦନୀ ଚୌକ୍, ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ, ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ

ବିହାର: ଭାଲମିକି ନାଗର, ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପାରନ୍, ପୂର୍ବ ଚମ୍ପାରନ୍, ଶୋହର, ବୈଶାଲୀ, ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ, ସିୱାନ୍, ମହାରାଜଗଞ୍ଜ

ହରିୟାଣା: ଅମ୍ବାଲା, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର, ସିର୍ସା, ହିସାର, କର୍ଣ୍ଣଲ, ସୋନିପାଟ, ରୋହତକ, ଭିଓ୍ବାନୀ-ମହେନ୍ଦ୍ରଗଡ, ଗୁଡଗାଓଁ, ଫରିଦାବାଦ

ଝାଡଖଣ୍ଡ: ଗିରିଡିହ, ଧନବାଡ, ରାଞ୍ଚି, ଜାମସେଦପୁର

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ସୁଲତାନପୁର, ପ୍ରତାପଗଡ, ଫୁଲପୁର, ଆହ୍ଲାବାଦ, ଆମ୍ବେଦକର ନଗର, ଶ୍ରାବସ୍ତୀ, ଡୋମରିଆଗଞ୍ଜ, ବସ୍ତି, ସନ୍ଥ କବୀର ନାଗର, ଲାଲଗଞ୍ଜ, ଆଜମଗଡ, ଜୌନପୁର,ମଛଲିଶାହର, ଭଦୋହି

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତାମୁଲକ୍, କଣ୍ଠି, ଘାଟାଲ୍, ଝାରଗ୍ରାମ, ମେଦିନୀପୁର, ପୁରୁଲିଆ, ବାଙ୍କୁରା, ବିଷ୍ଣୁପୁର

Leave A Reply

Your email address will not be published.