Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ଓଡ଼ିଶାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ: ୬ ଗ୍ରାହକ ହରାଇଲେ ୮୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସିଙ୍ଗିରି ବଜାରସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାର ୬ ଜଣ ଗ୍ରାହକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଅଜାଣତରେ କିମ୍ବା ସମ୍ମତି ବିନା ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୮୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଯାଇଛି।

ଗତ ଜାନୁଆରି ୨୦ ତାରିଖରେ ବନ୍ଧ ସାହି ବିଲିକଣା ପଡ଼ାର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଜାଲ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚେକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି।

“ସେମାନେ ଆମର ନକଲି ଦସ୍ତଖତ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚେକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ବିନା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ମୁଁ ଏତଲା ରୁଜୁ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କେବଳ ଏତିକି କହୁଛନ୍ତି ଯେ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ କହିଛନ୍ତି।

ପୁଲିସ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଠକମାନେ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଜଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ୭ଟି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଥିଲେ। ମୋଟ ୮୫ ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ପୁଲିସ ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ୍ ର ଧାରା ୪୨୦ (ଠକେଇ), ୪୬୭ (ଜାଲିଆତି), ୪୬୮ (ଠକେଇ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜାଲିଆତି) ଏବଂ ୪୭୧ (ନକଲି ଦସ୍ତାବିଜକୁ ଅସଲି ବୋଲି ବ୍ୟବହାର କରିବା) ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୁଲିସ ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ଘଡେଇ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପିଅନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବା ପୁଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପୀଡ଼ିତା ଶଶିକଳା ମହାଳିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କେମିତି ଓ କେବେ ଟଙ୍କା ଉଠାଯାଇଥିଲା ସେ ବିଷୟରେ ସେ କିଛି ଜାଣିନଥିଲେ। ପାସ୍ ବୁକ୍ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପରେ ହିଁ ସେ ଠକେଇ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

“ପ୍ରିଣ୍ଟ ମେସିନ୍ କାମ କରୁନାହିଁ ବୋଲି କହି ସେମାନେ ଆମର ପାସ୍ ବୁକ୍ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜାଲିଆତି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ସେମାନେ ଆମକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରଖିଥିଲେ ବୋଲି ମହାଳିକ କହିଛନ୍ତି।

ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖା ପରିଚାଳକ ଏହି ପାଣ୍ଠି ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିବା ସହ ପୂରା ଘଟଣାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କ ପୁଲିସକୁ ସହଯୋଗ କରିବା ସହ ଦୋଷୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.