Latest Odisha News

ନୀତୀଶଙ୍କ ସହ ମେଣ୍ଟରୁ ଭୁଲ୍ ଶିଖିଲା ବିଜେପି, ସହଯୋଗୀ କିପରି ହେବେ ତିଆରି କରୁଛି ରଣନୀତି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏନଡିଏ ଛାଡି ଅନେକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଅନ୍ୟ ଦଳ ସହ ମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ବିଜେପି ଗୋଟିଏ ବଡ ପାର୍ଟି ହୋଇସାରିଛି। ତେଣୁ ବିଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟରେ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ପତିଆରା ବିସ୍ତାର କରିପାରୁନି। ତେଣୁ ବିଜେପି ଛାଡି ଟିଡିପି, ଶିବସେନା (ଉଦ୍ଧବ ଗୋଷ୍ଠୀ), ଅକାଳୀ ଦଳ, ଜେଡିୟୁ ଆଦି ଛାଡିଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆସୁଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମେଣ୍ଟ ସମୀକରଣକୁ ସଜାଡିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ପ୍ରମୁଖ ନେତା।

ବିଜେପି ଏବେ ଦେଶରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ରାଜନୈତିକ ଦଳ। ଉଭୟ ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ଓ ସର୍ବାଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିରେ ସରକାର ରହିଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଦଳ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ ହେଉଛି। ତେଣୁ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ସହ ମେଣ୍ଟ ନକରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ବିଜେପି। ବୃହତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଅପେକ୍ଷା ଛୋଟ ଦଳ ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ରଣନୀତି ତିଆରି କରୁଛି ବିଜେପି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଜେପି ନିଜର ପତିଆରା ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି। ସହଯୋଗୀ ଦଳରେ କିଏ ରହୁଛି ତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଅପେକ୍ଷା ସାମାଜିକ ସମୀକରଣକୁ ବିଜେପି ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି।

୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ବିଜେପି ନିଜର ପତିଆରା ବଢାଇ ଚାଲିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପି ନିଜର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧିରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ଚାପକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ସହ ଏକାଠି ସେହି ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷମତା ବିସ୍ତାର କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। ସେହି ଦଳଗୁଡ଼ିକର ଚାପରେ ବିଜେପି ସାନ ଭାଇ ଭୂମିକାରେ କାମ କରିବା ମଧ୍ୟ କାମ କରିବା କଷ୍ଟକର। କାରଣ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ମନୋବଳ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ବିହାରରେ ଜେଡିୟୁ ୨୦୨୦ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କମ୍ ଆସନ ଜିତିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦଳର ସୁପ୍ରିମୋ ନୀତୀଶ କୁମାର ଗୋଟିଏ ବଡ ଚେହେରା ଥିଲେ। ତେଣୁ ବିଜେପି ସହ ଜେଡିୟୁ ସରକାର ଗଢିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବିଜେପିର ନିୟମକୁ ମାନିବାକୁ ରାଜି ହେଉନଥିଲେ ନୀତୀଶ। ତେଣୁ ନୀତୀଶ ମେଣ୍ଟ ଛାଡିଲେ। ବିଜେପି ଏବେ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ଯଦି ଜେଡିୟୁ ସହ ମେଣ୍ଟ ନକରି ଦଳ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ଦଳ ଅଧିକ ଆସନ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାନ୍ତା। ସେହିପରି ଅନେକ ଛୋଟ ଛୋଟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ବିଜେପି ହାଓ୍ୱାରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଆସନ ଦଖଲ କରିପାରିଥାନ୍ତେ।

ଦଳର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେହେତୁ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ଦଳ ହୋଇପାରିଛି, ଲୋକଙ୍କ ଆଶା ଏବଂ ଆଶା ଏହାଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ।

ନିକଟ ଅତୀତରେ, ଦଳ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି ଯେ ଛୋଟ ଦଳ ସହ ମେଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଦଳ ଅଧିକ ଲାଭ କରିଛି। ଏହି ମେଣ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ସମୀକରଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯାହାକି ଅଧିକ ଲାଭକୁ ନେଇଥାଏ। ଉଦାହରଣ ୟୁପିରେ ଆପନା ଦଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରିପବ୍ଲିକ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇତ୍ୟାଦି।

ଦଳର ଏକ ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ନବେ ଦଶକ ଏବଂ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ମିଳିତ ରାଜନୀତି ସେତେଟା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିକ ରଣନୀତି ବଦଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳଗୁଡିକ ସହିତ ସମନ୍ୱୟକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଏଥିରେ, ସାମାଜିକ ସମୀକରଣ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.