Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୧ ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀନିବାସ ହେଗଡେଙ୍କ ପରଲୋକ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଜଳ ଅଣୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିଯାନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୧ର ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିବା ଇସ୍ରୋର ପୂର୍ବତନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଶ୍ରୀନିବାସ ହେଗଡେ (୭୧)ଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ପତ୍ନୀ ଓ ଦୁଇ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି।

ହେଗଡେ ୧୯୭୮ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇସ୍ରୋରେ ଦୀର୍ଘତମ କ୍ୟାରିୟର କରିଥିଲେ । ୟୁଆର ରାଓ ସାଟେଲାଇଟ୍ ସେଣ୍ଟର କିମ୍ବା ତତ୍କାଳୀନ ଇସ୍ରୋ ସାଟେଲାଇଟ୍ ସେଣ୍ଟରର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦଶଟି ମହାକାଶ ଅଭିଯାନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ।

ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ହେଗଡେ କିଡନୀ ଜନିତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ତାଙ୍କୁ ହୃଦଘାତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜୟନଗରର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ।

ଇସ୍ରୋର ପୂର୍ବତନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥାୟୁଆର ରାଓ ସାଟେଲାଇଟ୍ ସେଣ୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏମ୍ ଆନ୍ନାଦୁରାଇ କହିଛନ୍ତି, ୧୯୮୨ରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଇସ୍ରୋରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି ସେତେବେଳେ ସେ ମୋର ପ୍ରଥମ ତତ୍କାଳୀନ ମାଲିକ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ କାମ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଜଣେ ମହାନ ସହକର୍ମୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୧ ଏବଂ ଆମେ କରିଥିବା ଆହୁରି ଅନେକ ଅଭିଯାନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.