କରୋନା କଟକଣା ଭିତରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ସାବରିମାଳା ମନ୍ଦିର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ ମଣ୍ଡଳ-ମାକରଭିଲକ୍କୁ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୧୬ରେ କେରଳର ସାବରିମାଲା ମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯିବ। ଏଥି ସହିତ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଉତ୍ସବର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା  ଯେପରି ମନ୍ଦିରରେ ନ ପହଞ୍ଚିବେ ସେଥିପ‌ାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ମନ୍ଦିରରେ ଅନ୍ତିମ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପରେ ଦେବସୋମ ମନ୍ତ୍ରୀ କଡକମ୍ପାଲି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭିଡ଼କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଏହି ସମୟରେ ସମଗ୍ର ଯାତ୍ରା ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ କ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ। ମହାମାରୀ ପରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ରହିବା ଉଚିତ। ଏଥିସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାମ୍ପା ଏବଂ ନୀଲକକାଲର ବେସ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରେକିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟେଷ୍ଟ କିଓସ୍କ ଖୋଲାଯିବ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍, ଥିରୁଭାଲା, ଚେଙ୍ଗାନୁର ଏବଂ କୋଟାୟାମ ସମେତ ପ୍ରଭୁ ଆୟାପନ୍ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରର ବସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ବେଳ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନିଆଯିବ।