ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ବିସ୍ତାର ଅଭିଯୋଗରେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ହଟାଇବାକୁ ଟ୍ୱିଟରକୁ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଉପରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ହଟାଇବାକୁ ସରକାର ଟ୍ୱିଟରକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ୧,୧୭୮ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲଗୁଡିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏବଂ ଖାଲିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା “ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଧମକ ଦେବା” ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ bots। ଯାହା କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ଉପରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପାଳନ କରି ନାହିଁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ ରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨୫୭ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ଏକ ତାଲିକା ପଠାଇଥିଲା ଯାହା ସମାନ କାରଣରୁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲଗୁଡିକର ଅବରୋଧ, ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଟ୍ୱିଟରକୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ ଜ୍ୟାକ୍ ଡୋର୍ସି କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରି ବିଦେଶୀ ଭିତ୍ତିକ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନେକ ଟ୍ୱିଟ୍‌କୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲଗିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅବମାନନା କରିବା ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ କିଛି ଟ୍ୱିଟକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ତାଙ୍କ ନିରପେକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛି।

କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ନେଇ “ଟୁଲ୍‌କିଟ୍‌” ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଗ୍ରେଟା ଥନବର୍ଗ ଗତ ସପ୍ତାହରେ “ଟୁଲ୍କିଟ୍” ନାମକ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଟୁଇଟ୍ କରିଥିଲେ ଯାହା ପରେ ସେ ଡିଲିଟ କରିଥିଲେ।

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ, ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଅସହଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା।