Latest Odisha News

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଶସ୍ତା ହେଉଛି ସୁନା !, ପଛରେ ରହିଛି ଏହି ବଡ଼ କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୪ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ସୁନା ଦରରେ ଦୈନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯଦି ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଷୟରେ କହିବା, ପ୍ରାୟ ୪୦ ଦିନରେ ପ୍ରତିଦିନ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୩୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ମିଡ଼ିଲ ଇଷ୍ଟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫେଡ ସୁଧ ହାରରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବା ନେଇ ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜାନୁଆରୀ ଶେଷରେ ଫେଡ ବୈଠକରେ ସୁଧ ହାର ସ୍ଥିର ରଖିବା ଘୋଷଣା ହେତୁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୬୨୩୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଡଲାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହୋଇପାରେ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ
କେବଳ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନୁହେଁ ବରଂ ୨୦୨୪ ବର୍ଷର ୪୦ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟାଇଥିବା କାରଣ ଉପରେ ୱେଲଥ୍ ୱେଭ୍ ଇନସାଇଟ୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସୁଗନ୍ଧା ସଚ୍ଚଦେବା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡଲାର ସୂଚୀର ନିମ୍ନଗାମୀ ହେବା ହେତୁ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଶାଣିତ ଭାଷଣ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମୂଲ୍ୟରେ ୧.୪୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକାର ଫେଡ ନୀତି ହାର ହ୍ରାସ କରିବାର ଆଶା ହ୍ରାସ କରିଛି। ଫେଡ ଅନୁଯାୟୀ, ନୀତି ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସର ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନକରିବାକୁ ଆମେରିକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କମୋଡିଟି ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ହ୍ରାସ ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ନୁହେଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାରେ MCX ଉପରେ ୬୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ଟ୍ରିଗର ସୁନା ମୂଲ୍ୟର ରକେଟ୍ ତିଆରି କରିପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆମେରିକାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆକଳନକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ। ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

୪୦ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଦୈନିକ ଖସୁଛି ସୁନାଦର
୨୦୨୪ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଇତି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି। ଏହି ଅବଧିରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷର ଶେଷ ବ୍ୟବସାୟିକ ଦିନରେ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୩,୫୩୧ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କି ୪୦ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୯ ଫେବୃଆରୀରେ, ଭାରତୀୟ ଫ୍ୟୁଚର ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୨୨୯୪ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୩୭ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। ଯଦି ଏହାକୁ ଦୈନିକ ହିସାବ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୩୧ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଯଦି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.