Latest Odisha News

ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁଙ୍କ ନିୟମିତ ସ୍ତମ୍ଭ 

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଭଳି କର୍ମଜୀବୀ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ସୃଜନ ଓ ଜୀବନର ଚକ୍ର ଅକ୍ଷ ସଦୃଶ । ସେମାନଙ୍କର ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମାଜ ପାଇଁ ନିରାଶା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯାଉଛି। ଆଜି ବି ଦୁର୍ଗମ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ମୋୖଳିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି । ଯେକୌଣସି ସମାଜର ସ୍ଥିତି ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଏ । ଏକଥା ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଣେତା ଡକ୍ଟର ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କର କହିଥିଲେ । ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସାମାଜିକ ବିକାଶର ଏକ ମାପ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ । ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରଣେତାମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଆଲୋଚନାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖିଛନ୍ତି । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ମହିଳା-କେନ୍ଦ୍ରିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତିର ମୋୖଳିକ ଧାରଣା କେବେବି ଜାତୀୟ ଗର୍ବର ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇନାହିଁ ।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସମୟରେ ଏହି ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣିତ କରେ ଯେ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଏବଂ ଆୟୁଷ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଭାଙ୍ଗୁଛି । ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସହର ନିକଟସ୍ଥ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ନୁହେଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ତମ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ପାଇଁ ହାରାହାରି ୨.୨୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ନାହିଁ । ବିକାଶର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଜୀବିକା ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟ ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ମାପରେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି । ଏହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ସହରାଞ୍ଚଳ ନୁହେଁ, ଉପତ୍ୟକାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଆଦିମ ଜନଜାତିମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଉପକାର ପାଇପାରିବେ । ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ, ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାର କ୍ରମାଗତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଅସୁବିଧା ଅପେକ୍ଷା ଆଦିବାସୀ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇ ପଡିଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ ଯୋଗାଇବାରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ।

ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହାମାରୀରୁ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତି, ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପଡିବ । ବିଶେଷ କରି ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆଧାର କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ୬୪.୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ୧୮.୫ ରୁ କମ୍ ରହିଛି । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ହାରାହାରି ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ରକ୍ତହୀନ ଅଟନ୍ତି । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ପ୍ରଜନନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସା କିମ୍ବା ପରାମର୍ଶ ନେଉନାହାଁନ୍ତି । ମା’ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ଅକାଳରେ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ, ତିନି ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କର ସତୁରି ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ । କେବଳ ଅଠର ପ୍ରତିଶତ ଗର୍ଭବତୀ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଟିଟାନସ୍ ଟିକା ପାଇଥିବା ବେଳେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଫୋଲିକ୍ ଆଇରନ୍ ଟାବଲେଟ୍ ପାଇଥାନ୍ତି । ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ଘରେ ଅଣସ୍ତୁରି ପ୍ରତିଶତ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବା ବନ୍ଧୁ ଦ୍ଵାରା ଚବିଶ ପ୍ରତିଶତ, ସାତ ପ୍ରତିଶତ ଡାକ୍ତର ବା ଆଶା କର୍ମୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ।

ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବା ମଧ୍ୟ ମା’ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଜନ୍ମଜାତ ଶିଶୁମାନେ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡିଥାନ୍ତି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ଝାଡ଼ା ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ରୋଗରେ ହୋଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ତିନି ସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଛି । ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଏହାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କିମ୍ବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସ୍ତରର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଛି । ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ଆକାରରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଅଛି । ଏଠାରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯତ୍ନ ସେବା ସହିତ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି । ଏସବୁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ମୋୖଳିକ ସୁବିଧା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶହେରୁ ପାଞ୍ଚ ଶହ ଶଯ୍ୟା ଅଛି, ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ନାଗରିକଙ୍କ ସେବା କରିଥାଏ । ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମାନକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୭ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ୨୦୧୨ ରେ ସଂଶୋଧିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଲ୍ଟି-ସ୍ପେସିଆଲିଟି କେୟାର ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୭ ରେ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଶୀ ଦଶକରେ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକ କୈାଶଳ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୧୯୯୦ ଦଶକ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚାଲିଗଲା । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା ଉପରେ ଏହାର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅନେକ ପରୋପକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅକାମୀ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ମୁଖ୍ୟାଞ୍ଚଳରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଅଧିକାଂଶ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଝଡା-ଫୁଙ୍କା, ଚେଙ୍କ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ଉପଚାର ରୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସଚେତନତା ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସରେ ବଶୀଭୂତ ହୋଇ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ।

ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତିରେ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୌଳିକ ସେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଏପରିକି ବାରଟି ରାଜ୍ୟର ସୁଦୂର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ସମାନ ଥିଲା । ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଜଙ୍ଗଲ ଜାତ ଚେରି ମୂଳ ପତ୍ର କ୍ଷୀର ଔଷଧ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ରୋଜଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବହୁତ ପଛରେ ଅଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏଠାରେ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବଳର ବିସ୍ତାରର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଔଷଧର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଓ ଭିଟାମିନ୍ ଟାବଲେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପୁଷ୍ଟିହୀନତା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିବା ରୋଗ ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ସାଧାରଣତଃ ଜନଜାତି ଲୋକମାନେ ପ୍ରକୃତିର ଉପାସକ, ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ନିଜକୁ ଅସହଜ ମନେ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ସାମାଜିକ-ସାଂସ୍କୃତିକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଓ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତାର ଅନୁଭବ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ସୁବିଧାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରଖେ । ଆଜି ବି ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଶିକ୍ଷିତ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନେ ଚରମ ଅବହେଳା, ପଛୁଆବର୍ଗ, ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ସମାଜରେ ପୁରୁଷ ଶ୍ରେଣୀର ମତ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଘର କାମ କରିପାରିବେ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଳିବା, ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରୁ ବନ୍ୟ ଜାତ ଦ୍ରବ୍ଯ ଓ ପଶୁ ଫିଡ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଜଡିତ କରି ରଖାଯାଏ ।

ସାମାଜିକ ନିମ୍ନ ସ୍ଥିତି ଓ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ତଥା ଯାଦୁକରୀ ବିଦ୍ୟା ଆଡକୁ ନେଇ ଆସିଛି । ଯାଦୁ ବିଦ୍ୟା, ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଭଳି ଥିବା କୁସଂସ୍କାର , ହିଂସା, ବିସ୍ଥାପନର ପ୍ରଶ୍ନ ସେମାନଙ୍କ ବିକାଶକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ମହାମାରୀର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି । ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ସହ ଜଡିତ ଓ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସର ଶୀଘ୍ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଆଦିବାସୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ କରିବ । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରସୂତି ପାଇଁ ମୈ।ଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାରେ ସରକାର ଓ ସ୍ବେଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆଦିମ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସରକାରୀ ଓ ଅଣ-ସରକାରୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଜନସଚେତନତା କରାଗଲେ ସେମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

 

ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ
ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ , କଟକ -୪
ଦୂରଭାଷ : ୯୦୪୦  ୧୫୧୪ ୭୫
Email: Laxmansahoo9040@gmail.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.