‘ମୋଗଲ ଆମ ଆଦର୍ଶ କେବେ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ’- ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

ଆଗ୍ରା: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ତାଜମହଲ ସହରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ମୋଗଲ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ମରାଠା ଆଦର୍ଶ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୋଗଲ କିପରି ଆମର ହିରୋ ହୋଇପାରିବେ? ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଯିଏ ତାଙ୍କର ତିନି ବର୍ଷର ଶାସନ କାଳରେ ଆହ୍ଲାବାଦ (ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରୟାଗରାଜ) ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି – ପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ “ଦାସତ୍ୱର ମାନସିକତା” ର ପ୍ରତୀକ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ।

“ଆଗ୍ରାଙ୍କ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। ଆପଣଙ୍କ ନୂତନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦାସତ୍ୱର ମାନସିକତାର ପ୍ରତୀକ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଆମର ହିରୋ। ଜୟ ହିନ୍ଦ, ଜୟ ଭାରତ! ” ସେ ହିନ୍ଦୀରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

ମୋଗଲ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ପୂର୍ବ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସରକାର ସମୟରେ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀରୁ ୨୧୦ କିମି ସହରରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଶାହାଜାହାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ତାଜମହଲ ନିକଟରେ ଏକ ଏକର ଜମିରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ କାର୍ୟ୍ଯ ଚାଲିଛି । ଏଥିରେ ମୋଗଲ ସଂସ୍କୃତି, କଳାକୃତି, ଚିତ୍ର, ରୋଷେଇ, ପୋଷାକ, ମୋଗଲ ଯୁଗର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଳା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ।

ମୋଗଲ ରାଜବଂଶ ୧୫୨୬-୧୫୪୦ ଏବଂ ୧୫୫୫-୧୮୫୬ ରୁ ଭାରତ ଉପରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ତାଜମହଲ ଏବଂ ରେଡ ଦୁର୍ଗ ସମେତ ଆଗ୍ରା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନେକ ସ୍ମାରକୀ ନିର୍ମାଣ ଏହି ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା ।