ଦିଲ୍ଲୀରେ ଓଡ଼ିଶା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଦାବି କଲେ ଓଡ଼ିଆ ସାଂସଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଓଡିଶା ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଲାଇବ୍ରେରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଜମି ଆବଣ୍ଟନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସଂସଦ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ବିବିଧତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଓଡିଶାର ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି, ଐତିହ୍ୟ, ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ।

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ନିଜ ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରଚାର ତଥା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଇ ସସ୍ମିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ।

ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଶଂସା ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ଓଡିଆ ଭାଷା ଭାରତର ୬ଟି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭାଷା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। ଓଡିଆ ରୋଷେଇ, ବସ୍ତ୍ର, ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଓଡିଶାର ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଏହାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ ବୋଲି ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ଓଡିଶା ସଂସ୍କୃତିକୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ବିଦେଶୀ ତଥା ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୭ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ।