ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ବ୍ଲାକ୍‌ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବ ପାକିସ୍ତାନ!

ଇସଲାମାବାଦ: ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଜାରି ରଖିଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଆର୍ଥିକ ଆକ୍ସନ୍ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ (FATF) ର ‘ବ୍ଲାକ୍‌ ଲିଷ୍ଟ୍‌’ ଭିତରକୁ ଠେଲି ଦିଆଯାଇପାରେ। ଗ୍ରୀକ୍ ସିଟି ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମର-ଉଦ-ଡାୱା (ଜୁଡି) ଏବଂ  ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ (ଜେଏମ) ପରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନକରି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛନ୍ତି।

FATF ହେଉଛି ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା, ଯାହା ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ ପାଣ୍ଠି ଭଳି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ସମସ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସ୍ଥିର କରିଥାଏ। କଳା ତାଲିକାରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଦେଶଗୁଡିକ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି।

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏକ ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ରଖାଯାଇଥିବା ଗ୍ରେ ତାଲିକାରେ ସୂଚନା ମିଳିବ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏକ କଡ଼ା ନଜର ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ଅଛି ତେବେ ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ବହୁତ ଅସୁବିଧାଜନକ ହେବ। ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି ପାକ୍ ୨୦୧୮ ରେ ଗ୍ରେ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା।

୨୦୨୦ ରେ ଅକ୍ଟୋବର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ FATF ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାର୍କସ ପ୍ଲେୟାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆର୍ଥିକ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରୟାସରେ ‘ବହୁତ ଗୁରୁତର ଅଭାବ ରହିଛି’ ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୧୯-୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ଅଛି, କାରଣ ସେମାନେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।