ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ; ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଲଗାତାର ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଏବେ ବି ଅଛି। ଦୟାକରି ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ। ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍। ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦେଶ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଯାହା କହିଛି ତାହା ଦୋହରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ଏକ ସହମତି ହୋଇନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ (କୃଷକ) ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଉଛୁ।

ସେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫୋନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନାରେ ଆମେ କହିଛୁ ଯେ ସରକାର ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ। କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ କଲ କରିବେ ସେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ।