୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ପୋଲିଓ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କରୋନା ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି, ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୋଲିଓ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ନିଆଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଥମେ ଆଗଧାଡ଼ିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବ। ଏହା ପରେ ସ୍ୱିପର, ପୋଲିସ୍, ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ, ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବ ଏହା ପରେ, ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ, ସେମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକାକରଣ କରିବେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି, ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୋଲିଓ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ନିଆଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଆଗଧାଡିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବ। ଏହା ପରେ ସ୍ୱିପର, ପୋଲିସ୍, ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ, ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ କରୋନା ଟିକା ଅଣାଯିବ। ଏହା ପରେ, ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ, ସେମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ପାଇବେ।