Latest Odisha News

ପୁଣିଥରେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କଲେ ପୁରୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଏହି ପଦବୀକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇନାହୁଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଉଦଘାଟନ ପାଇଁ ଏବେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ । ଏହାରି ଭିତରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗ ନଦେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ପୁରା ଦେଶକୁ ସରଗରମ କରିଛି । ସ୍ଵାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେଶ୍ଵରାନନ୍ଦ ସରସ୍ଵତୀ ଓ ସ୍ଵାମୀ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ଵତୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ରାମମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ ପୁଣିଥରେ ସନାତନ ଧର୍ମର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି । ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କିଏ କରିପାରିବ ଏବଂ କିଏ କରିପାରିବ ନାହିଁ ସେନେଇ ସନାତନ ଧର୍ମରେ ନିୟମ ରହିଛି । ଏହାସତ୍ତେ୍ୱ ମଧ୍ୟ ସନାତନ ଧର୍ମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଉଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାସପୀଠ ସହ ଯିଏ ଧକ୍କା ହୁଏ ସେ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇଯାଏ। ‘ମୁଁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲି ଯେ ହିମାଳୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁହଁ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ। ଆମ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । କେବଳ ଏକ ନଜରରେ କୋଟି କୋଟି ପରମାଣୁ ବୋମା ନଷ୍ଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ଆମର ଅଛି । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଏହି ପଦବୀକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇନାହୁଁ । ଯେଉଁମାନେ ସିଂହାସନ ଧରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ, ଆମେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏବଂ ତେଣୁ କେହି ଆମ କେଶକୁ କେହି ବଙ୍କା ବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଯେ ‘ଯଦି କେହି ଏହି ସିଂହାସନ ସହିତ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ସେ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ସେ ନିରାପଦରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ। ମୁଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜନସାଧାରଣ ଆମର କଥା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ଜନମତ ଆମ ସହିତ ଅଛି, ଶାସ୍ତ୍ର ମତ ମଧ୍ୟ ଆମ ସହିତ ଅଛି, ସାଧୁ ମତ ମଧ୍ୟ ଆମ ସହିତ ଅଛି, ତେଣୁ ଆମେ ସୂଚାଇଛୁ ଯେ ଆମେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଆମକୁ କେହି ଦୁର୍ବଳ ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.