Latest Odisha News

BREAKING NEWS

ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି ରେପୋରେଟ: ଆଜି ଘୋଷଣା ହେବ ଆରବିଆଇ ମୁଦ୍ରାନୀତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁରୁବାର ୟୁରୋପୀୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଛି। ତେବେ ନୂଆ ମୁଦ୍ରାନୀତିରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ପ୍ରଥମ ମୁଦ୍ରାନୀତି ଘୋଷଣା ଉପରେ ରହିଛି ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର। ତେବେ ଆଜି ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ଯାଙ୍କ ମୁଦ୍ରାନୀତି। ଆଜି ମୁଦ୍ରା ନୀତି ବୈଠକ ଦିନ ଶେଷ ହେବ। ଏହା ପରେ ସୁଧ ହାର ସମ୍ପର୍କରେ ଆରବିଆଇ ରାଜ୍ୟପାଳ ଘୋଷଣା କରିବେ। ଅନେକ ମାସ ଧରି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆକଳନ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି।

ଗତ ୨୦୨୩ ଫେବ୍ରୁଆରୀରୁ ରେପୋରେଟ ୬.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇର ମନିଟାରୀ ପଲିସି କମିଟି ବା ଏମପିସି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବ। ଗତ ୫ ତାରିଖଠାରୁ ବସିଥିଲା ଏମପିସି ବୈଠକ। ଯଦି ରେପୋରେଟ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୁହେ ତେବେ ଏହା ଅଷ୍ଟମ ଥର ଲାଗି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସୁଧ ହାର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତବାସୀ ଏହି ବୈଠକରୁ ଅନେକ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ସୁଧ ହାର ମେ ୨୦୨୨ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ରେପୋରେଟ ହାର ୨.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ପରେ ନୀତି ହାର ୬.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ସେବେଠାରୁ ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗତ ୭ଟି ବୈଠକରେ ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.