Latest Odisha News

ଭାରତର ‘BharOS’ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସଠୁ କେତେ ଅଲଗା?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେତେବେଳେ ଆମେ ମୋବାଇଲ୍ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ ଭାରତୀୟମାନେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତି। ଆମେରିକାନ କମ୍ପାନୀ ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଆପଲ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଉଭୟ ଅପରେଟିଂ ସଫ୍ଟୱେର୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଏବେ ବି ଅଗ୍ରଣୀ ରହିଛି।

ଏବେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ ନିଜର ଏକ ନୂଆ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ବିକଶିତ କରିଛି। ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ସ୍ୱଦେଶୀ ମୋବାଇଲ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ – “ଭାରତ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ” (BharOS)ର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି।

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେହିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି BharOS ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ଡାଟାକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବେ ଏଥିସହ ସାଇବର ହ୍ୟାକରୁ ବର୍ତ୍ତିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବେ।

ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭି କାମାକୋଟି ଏହି ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ BharOS ସେବା ହେଉଛି ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଯାହା ବିଶ୍ୱାସର ମୂଳଦୁଆ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ଏହା ୟୁଜରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଆପ୍ ବାଛିବା ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାଧୀନତା, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

BharOS ପ୍ରକୃତରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଓପନ୍ ସୋର୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ (AOSP) ଉପରେ ଆଧାରିତ, ତେଣୁ ଏହା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସହିତ ସମାନ ଏବଂ iOS ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ BharOS ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି, BharOS ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଗୁଗୁଲର କୌଣସି ସେବାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ ନାହିଁ, ଯାହା ୟୁଜରଙ୍କୁ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଯେକୌଣସି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।

BharOS ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରିଲୋଡ ଆପ୍ ବିନା ଆସିବ। ୟୁଜରଙ୍କୁ APK ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଇଥାଏ। ଯାହା ସହଜରେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ମିଳିପାରିବ। ଏହିପରି ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଉପକରଣ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

ଜେଏନକେ ଅପରେସନ୍ସ ପିଭି ଲିମିଟେଡର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କାର୍ତ୍ତିକ ଆୟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଓଏସ “ନେଟିଭ୍ ଓଭର ଦି ଏୟାର” (NOTA) ଅପଡେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଯାହା ଡିଭାଇସକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ସେବା ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ BharOS ଚାଲୁଥିବା ଡିଭାଇସରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର ସର୍ଭିସ (PAAS) ରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ।

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରାଇଭେଟ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ ସେବା ଏକ ଅନୁପ୍ରୟୋଗର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଯାହାକି ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର କିଛି ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ମାନ ପୂରଣ କରିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୟୁଜରମାନେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବେ ଯେ ସେମାନେ ଡାଉନଲୋଡ କରୁଥିବା ଆପଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିରାପଦ।

BharOSର ଡିଫଲ୍ଟ ବ୍ରାଉଜିଂ ଏବଂ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହେଉଛି ଡକ୍ ଡକ୍ଗୋ ଏବଂ ସିଗନାଲ୍ ବ୍ରାଉଜର। ବର୍ତମାନ, ନିର୍ମାତାଙ୍କ ସହିତ BharOS ଟିମ୍ ନିଜସ୍ବ ଫୋନ୍ ତିଆରି କରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

BharOS ଯଦିଓ ସମସ୍ତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ମୋବାଇଲରେ ଚାଲିପାରିବ ଏବଂ ଏହିପରି iOS ଅପେକ୍ଷା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ନିକଟତର। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ, ଅପରେଟିଂ ସଫ୍ଟୱେର୍ କେବେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଏହା ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ତାହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି।

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହାର ନିର୍ମାତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ OS ସହିତ ଭାରତରେ 100 କୋଟି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେଇପାରିବେ। ଏହାର ନିର୍ମାତା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ଅପେକ୍ଷା BharOS ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଭାଇସର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ କରିବ।

ଏହି ଅବସରରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସର ସଫଳ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ କଳ୍ପନାରେ ଦେଶରେ ସଶକ୍ତ, ସ୍ୱଦେଶୀ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ପୂରଣ କରିବା ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ । ଏକ ସୁଦୃଢ଼, ସ୍ୱଦେଶୀ, ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଡିଜିଟାଲ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଲାଭାର୍ଥୀ ଦେଶର ସାଧାରଣ ନାଗରିକମାନେ ପାଇବେ । ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ସହ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରକଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଭିଜନରେ ଏହା ଏକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ । ଡାଟା ପ୍ରାଇଭେସି ଦିଗରେ ଭାରତ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ଏକ ସଫଳ ଶୁଭାରମ୍ଭ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୀତି ଓ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଆଧାରରେ ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଭାରତ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ।

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.