ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପାସ ହେଲା ଆଇଆଇଆଇଟି ସଂଶୋଧନ ବିଲ: ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଟ୍ୟାଗ୍ ପାଇବେ ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ ଅନୁଷ୍ଠାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ସଂସଦ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ ଭାବରେ ଗଠିତ ଭାରତୀୟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଆଇଟି) କୁ ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

ଏକ ସାର୍ବଜନୀନ-ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ ମଡେଲରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ ଆଇଆଇଆଇଟି ହେଉଛି ସୁରଟ, ଭୋପାଳ, ଭାଗଲପୁର, ଅଗରତାଲା ଏବଂ ରାଇଚୁର । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଇନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ରେ ଲୋକସଭା ଦ୍ୱାରା ପାରିତ ହୋଇଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ସୋମବାର ଦିନ ଗୃହରେ (ରାଜ୍ୟସଭା) ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ସମୁଦାୟ ୨୫ ଟି ଆଇଆଇଟି ଅଛି ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ୧୫ ଟି ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ (ପିପିପି) ମଡେଲ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଆଣିବା ପାଇଁ ଗୃହ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଣାଯାଇଛି । ଯାହା ସୁରଟ (ଗୁଜୁରାଟ), ଭୋପାଳ (ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ), ଭାଗଲ ପିଏଚଡିରେ (ବିହାର), ଅଗରତାଲା (ତ୍ରିପୁରା) ଏବଂ ରାଇଚୁର (କର୍ଣ୍ଣାଟକ) ରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

ପୋଖରିୟାଲ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆମେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଆଇଆଇଟି ଆଇନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, ୨୦୨୦ ଅଧୀନରେ ଆଣିଥାଉ ତେବେ ଏହା ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପରିଣତ ହେବ ଏବଂ ଡିପ୍ଲୋମା, ଡିଗ୍ରୀ, ପିଏଚଡି ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ସେମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ରହିବ।

ଏହି ବିଲ୍ ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତରେ ଏକ ଦୃଢ଼ ଗବେଷଣା ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଅଧିକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।