ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡବିଂ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ଦୀପ୍ତି ରଂଜନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ

କଟକ: ଓଡିଶାର ଜଣାଶୁଣା ମଞ୍ଚ ତଥା ଡବିଂ କଳାକାର ଦୀପ୍ତି ରଂଜନ ମହାନ୍ତିଙ୍କର ହୃଦଘାତ ପରେ ରବିବାର ରାତିରେ ରାଉସାପାଟଣାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।

ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୫୧ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୀମାଞ୍ଜଳି, ଝିଅ ରିୟା ଏବଂ ଦୁଇ ପୁଅ ଓମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଅଛନ୍ତି। ସୋମବାର ପୁରୀର ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରରେ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କର ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା।

ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କର ୨୦୧୧ ରେ ଆଞ୍ଜିଓପ୍ଲାଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

କଟକ ସହରର ରାଉସାପାଟଣାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମହାନ୍ତି ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଦିନରୁ ମଞ୍ଚ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଏକ ଆଗୟହୀ ଥିଲେ।

୯୦ ଦଶକରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଥିବା ଦୁଃଖଦ ମଦ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆଧାର କରି ଏକ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ନାଟକ ‘ବନ୍ଦାକର ବାବୁ’ରୁ ସେ ତାଙ୍କର ଅଭିନୟ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓର ଆକାଶବାଣୀ କେନ୍ଦ୍ର, କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ କଟକସ୍ଥିତ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଥିଏଟରର କଳାକାର ଭାବରେ ଅନେକ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ସେ ‘କାହୁଥିଲେ ସରିବନି’, ‘ମା’, ‘ଅଧିକାରା’, ‘ଟୋପାଏ ସିନ୍ଧୁରା’, ‘ଦ୍ୱନ୍ଦ’, ‘ବିକ୍ରମ ବେତାଳ’ ଏବଂ ‘ପ୍ରତୀଭା’ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଟିଭି ଓଡିଆ ସିରିଏଲରେ ଅଭିନୟ କରି ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ।

୨୫ ରୁ ଅଧିକ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପରେ ମହାନ୍ତି ଜଣେ ଡବିଂ (ଭଏସ୍-ଓଭର) କଳାକାର ଭାବରେ ନିଜର ବୃତ୍ତି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ।

ସେ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଏ ଯୁଗର କୃଷ୍ଣ ସୁଦାମା” ରେ ବଲିଉଡର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ମିଥୁନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଡାହା ବାଳୁଙ୍ଗା’ରେ ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫଙ୍କ ପାଇଁ ଡବିଂ କଳାକାର ଥିଲେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ହିନ୍ଦୀ, ବଙ୍ଗାଳୀ, କନ୍ନଡ, ତାମିଲ, ତେଲୁଗୁ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ଭାଷାରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଭଏସ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି।