Latest Odisha News

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ଦିନରେ କରିପାରିବେ ରକ୍ତଦାନ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କୁହନ୍ତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରକ୍ତ, ମାଂସ, ହାଡରେ ତିଆରି ଆମର ଏହି ଶରୀରରେ ସମୟ ସହିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ବେଳେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଜନିତ ଅନେକ ରୋଗ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଶରୀରରେ ରକ୍ତର ପରିମାଣ ସଠିକ୍ ନଥିଲେ ଲୋକେ ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗର ସାମ୍ନା କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ କେତେ ରକ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ୍? ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ କେତେ ରକ୍ତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ?  ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ହେତୁ କେଉଁ ରୋଗ ହୋଇପାରେ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର… |

ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦.୫ ପିଣ୍ଟ ରକ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ସରଳ ଭାଷାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଲିଟର ରକ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅନୁପାତ ତାଙ୍କର ମୋଟ ଓଜନର ପ୍ରାୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ୬୦ କିଲୋଗ୍ରାମ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ଏହାର ୮% ହେବା ଉଚିତ୍ | ସେହିଭଳି, ଶିଶୁର ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ତାଙ୍କ ମୋଟ ଓଜନର ପ୍ରାୟ ୯ ପ୍ରତିଶତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁର ମୋଟ ଓଜନର ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ରକ୍ତ ତାର ଶରୀରରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ପୁରୁଷର ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟ ୫-୫.୫ ଲିଟର (ପ୍ରାୟ ୧୨.୨ ପିଣ୍ଟ) ରକ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ସେହିପରି ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ୪-୪.୫ ଲିଟର (ପ୍ରାୟ 9 ପିଣ୍ଟ) ରକ୍ତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଏହା ଠାରୁ କମ୍ ରକ୍ତ ଶରୀରରେ ଥାଏ ତେବେ ସେହି ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ | ମାନବ ରକ୍ତରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା, ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା, ପ୍ଲେଟଲେଟ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଜମା ପରି ୪ଟି ଜିନିଷ ରହିଥାଏ | ଆମ ଶରୀର ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତି କମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଉତ୍ପାଦନ କରେ | ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମଣିଷ ପ୍ରତିଦିନ ୪୦୦ ରୁ ୨୦୦୦ ମିଲି ଭିତରେ ରକ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ ଏବଂ ତାର ପୁରା ଜୀବନ କାଳ ଭିତରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୩୪୪୦୦ ଲିଟର ରକ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ କରେ |

ଆମେରିକୀୟ ରେଡ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟିର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ପିଣ୍ଟ୍ (୪୭୪ ​​ମିଲି କିମ୍ବା ଅଧା ଲିଟର) ରକ୍ତ ଦାନ କରିପାରିବେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତି ୫୬ ଦିନରେ କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ବ୍ୟବଧାନରେ ରକ୍ତ ଦାନ କରିପାରିବେ। ରକ୍ତଦାନ କରିବା ବେଳେ ଏହା ସବୁବେଳେ ମନେରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଯେପରି କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ନଥିବେ ।

ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ରକ୍ତ ଅଭାବ କାରଣରୁ ରକ୍ତହୀନତା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଦେଖାଦିଏ ସେତେବେଳେ ଶରୀର ନିଜେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ | ଯେପରିକି, ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖା ନଯିବା, ନଖ ଗୁଡିକ ଧଳା ଦେଖାଯିବା, ଥକାପଣ ଉତ୍ୟାଦି । ଯଦି ଶରୀରରେ ଥିବା ରକ୍ତ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ |

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.