Latest Odisha News

ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରର ଆଇଏଏସ ନୀତୀଶଙ୍କ ଦଳର ମହାସଚିବ ନିଯୁକ୍ତ

ପାଟଣା: ଆରସିପି ସିଂହଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଜନତା ଦଳ (ୟୁନାଇଟେଡ୍)ରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଯୋଗଦେବାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତନ ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରର ଆଇଏଏସ୍ ମନୀଷ ବର୍ମାଙ୍କୁ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ମନୀଷ ବର୍ମାଙ୍କୁ ଜେଡିୟୁର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବା ମହାସଚିବ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ଝାଙ୍କୁ ଗତ ମାସରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ସେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜେଡିୟୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ବିଧାୟକ ଅଫକ ଅହମ୍ମଦ ଖାନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡରର ପୂର୍ବତନ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ମନୀଷ ବର୍ମା ୨୦୧୮ରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ସେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିଲେ। ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଗୃହ ଜିଲ୍ଲା ନାଳନ୍ଦାର ବାସିନ୍ଦା ମନୀଷ ବର୍ମା ୨୦୧୨ମସିହାରେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡେପୁଟେସନରେ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବିହାରରେ ଚାକିରି କରୁଥିଲେ। ସେ ପାଟଣା ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣିଆ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଜାତି ମନୀଷ ବର୍ମା କୁର୍ମି। ଜଣେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ମନୀଷ ବର୍ମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନିକଟତର ଥିଲେ। ନିଜେ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ଜେଡିୟୁର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟତର ଭାବେ ଜାଣିସାରିଛନ୍ତି।

ମନୀଷ ବର୍ମାଙ୍କ ଡେପୁଟେସନ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେ ଭିଆର୍ଏସ୍ ନେଇ ବିହାର ଆସିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ପଦ ଓ କ୍ଷମତା ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ମନୀଷ ବର୍ମା ଧୀରେ ଧୀରେ ଜେଡିୟୁର ସାଂଗଠନିକ ଢାଞ୍ଚା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଜେଡିୟୁର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପଛରେ ମନୀଷ ବର୍ମାଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସଞ୍ଜୟ ଝାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ମନୀଷ ବର୍ମାଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏବେ ସତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ମନୀଷ ବର୍ମା ମଙ୍ଗଳବାର ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.