ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଓ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସାହୁ

ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହେଉଛି ଶ୍ରାବଣ ଏବଂ ଭାଦ୍ରବ ମାସକୁ ସଂଯୁକ୍ତ କରୁଥିବା ଏକ ପବିତ୍ର ତିଥି । ଗୋସ୍ୱାମୀ ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ‘ରାମଚରିତମାନସ’ରେ, ଏହି ଦୁଇ ମାସ ହେଉଛି ‘ରାମ’ ନାମକ ଦୁଇଟି ଚରିତ୍ର, ଯାହା ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଆଧାର ଅଟେ । ଯାହା ବହୁ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଗୈାରବ ଏବଂ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରିଆସିଛି । ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନରେ ନଦୀ ଓ ହ୍ରଦର ଜଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ମନକୁ ଶକ୍ତି ଦେଇନଥାଏ ବରଂ ଜଳ ଉପାଦାନକୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ ।

ଉପନିଷଦରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଜଳ ହେଉଛି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଣର ଶରୀର, ଯିଏ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା, ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏବଂ ବିନାଶକାରୀ । ଯେତେବେଳେ ସେହି ବ୍ରହ୍ମପଦ ଅମୃତଭାଣ୍ଡ ଆକାରରେ ତରଳିଯାଏ, ଏହା ଜଳର ରୂପ ଧାରଣ କରେ । ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ମହତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି । ମନୁସ୍ତୃତିର ଶିକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନଟି ହେଉଛି ବହୁ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ପରମ୍ପରାରେ ଚଳିଆସୁଥିବା ଗୁରୁକୁଳରେ ରହି ବେଦ ପାଠାରମ୍ଭ , ଅଧ୍ୟୟନ ଓ ଅଧ୍ୟାପନା କରିବାର ଦିନ । ଯାହାକୁ ଶ୍ରାବଣ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ପୁରୋହିତମାନେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ରୀତିନୀତି କରନ୍ତି । ଉପକର୍ମ ଭଗବଦ୍ ଗୀତା ଅର୍ଥ ଶାସ୍ତ୍ର ପଢିବାର ଆରମ୍ଭ। ।

ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କର ସର୍ପକୁ ବାସୁକୀ ଓ ନାଗକୁ ଅନନ୍ତ କହିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଅନ୍ୟ ସର୍ପଗୁଡ଼ିକ ଠାରୁ ଏହା ଅସୀମ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, କିନ୍ତୁ ଗୁରୁକଳରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଦିନଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବେଦ ଅଧ୍ୟୟନର ଆରମ୍ଭରେ ଘଟିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପାକର୍ମ କୁହାଯାଏ । ଅଶ୍ୱାଲୟାନା ଗ୍ରୀହାସୁତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି , ଯେତେବେଳେ ଔଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଉପାକର୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମାସରେ କିମ୍ବା ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଶ୍ରାବଣ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଳନ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣମାସୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହସ୍ତା ନକ୍ଷତ୍ରର ଶ୍ରାବଣର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ କରାଯାଏ । ଶ୍ରାବଣର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନକୁ ସର୍ପବଳିଦାନ ଦିବସ କୁହାଯାଏ । ଅଶ୍ୱାଲାନା ଗ୍ରୀହାସୁତ୍ର, ପରାସ୍କର ଗ୍ରିହାସୁତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ରୀହାସୁତ୍ରର ସର୍ପ ବଳିଦାନ କରିବାର ଏକ ନିୟମ ଅଛି ।

ମହାଭାରତରେ ସର୍ପରାଜ ନାଗ ଉପରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଜୁନ ବାର ବର୍ଷ ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ଯ ବ୍ରତ ଧାରଣ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ନାଗ ଦେଶକୁ ଯାଇଥିଲେ (ଏକ ଜାତି ଯାହାର ପ୍ରତୀକ ସର୍ପ ଥିଲା) । ସେଠାରେ ସେ ମଧ୍ୟ ନାଗକୁମାରୀ ଉଲୁପିଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଯିଏ ଅଶ୍ୱମେଧ ଅଶ୍ୱର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଚିତ୍ରାଙ୍ଗଦାଙ୍କ ପୁତ୍ର ବଧୁବାହାନା ମଣିପୁରରେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରି ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେଥିଲେ ଓ ସମୁଦ୍ରରତ୍ନ ଦ୍ଵାରା ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିଥିଲେ । ସର୍ପ ଉଭୟ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଶିବଙ୍କ ସହ ଜଡିତ । ବିଷ୍ଣୁ ସ୍ୱୟଂ ଅନନ୍ତ ନାଗରାଜ ସର୍ପ ଶଯ୍ୟାରେ ଶୟନ କରିଥିବା ବେଳେ ଶିବ ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ଗଳାରେ ଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି ।

ଭଗବଦ୍ ଗୀତାରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ନିଜକୁ ସର୍ପମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାସୁକି ତଥା ନାଗ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନନ୍ତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସାପ ଏବଂ ନାଗ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ, ଏହା ଚିହ୍ନିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସମ୍ଭବତ ସାପ ଶବ୍ଦ ସମସ୍ତ ରଙ୍ଗୀନ ଜୀବ ଏବଂ ନାଗ ଫଣା, ମଣିଯୁକ୍ତ ସହିତ ନାଗ ବାସୁକୀ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ପୁରାଣରେ ନାଗ ବିଷୟରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ଅଛି । ୱୋଗେନ୍ ମହାଭାରତ, ପୁରାଣ ଏବଂ ରାଜତାରଙ୍ଗିନୀ ଆଧାରରେ ‘ଭାରତୀୟ ସର୍ପ (ବିଷ) ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିଲେ, ତେଣୁ ସର୍ପ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଇପାରେ । ଏହି ପୂଜା ସର୍ପ ଭୟର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଗ୍ରୀହାସୁତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ସାପ ବଳିଦାନର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥି ଶୁକ୍ଲା ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯଦିଓ ଏହାର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ହୁଏତ ପ୍ରଥମ ବୃଷ୍ଟିପାତରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହା ଘଟିଛି । ପିପାଲ ପରି ପବିତ୍ର ଗଛ ତଳେ ସର୍ପର ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ସାଧାରଣତ ଦ୍ରାବିଡ଼ ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳରେ କେତେକ ନାଗ-ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, ଯେପରିକି ସାତାରା ଜିଲ୍ଲାର ବଟିୟା ଶିରାଲେନ୍ ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଭୋଗା ପାରାଣ୍ଡେନରେ ରହିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଭାରତରେ ଥିବା ଶୈବ ମନ୍ଦିର ମାନଙ୍କରେ ଲିଙ୍ଗ ପୂଜା ସହିତ ସର୍ପକୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ପୂଜା କରାଯାଏ ।

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ରାକ୍ଷୀ ବନ୍ଧନ ପଡେ । ଭଉଣୀ ତା’ର ଭାଇ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧେ । ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ କୁହାଯାଏ । ଶ୍ରାବଣର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠି ଦେବତା, ଆତ୍ମୀୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠଜନ ଓ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପରେ ରେଶମ ସୂତା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାକ୍ଷୀ ବା ଡୋର କରି ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ । ଶାସ୍ତ୍ରାନୁସାରେ ରାଜପୁରୋହିତ ବା ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ ଉଚ୍ଚାରଣ କରି ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ସୁଫଳ ମିଳେ । ସାଧାରଣରେ ବିଶ୍ବାସ ଭଉଣୀ ଭାଇ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭାଇ ଭଉଣୀର ସକଳ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରେ ଓ ଉଭୟଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼େ । ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୋହିତଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ପାଠରେ ବାନ୍ଧିଲେ ମନ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ‘ ମୁଁ ତୁମକୁ ସୁରକ୍ଷା ବାନ୍ଧିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭୂତମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କେହି ତମକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ପୁରୋହିତମାନଙ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରି , ବ୍ୟକ୍ତି ବର୍ଷସାରା ଖୁସିରେ ବଞ୍ଚେ । ପୁରାଣରେ ଅଛି ଯେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ ତାଙ୍କୁ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ସେ ଅସୁରମାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ଓଡ଼ିଶା, ଗୁଜୁରାଟ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ବିବାହିତା ନାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶାଶୁ ଘରୁ ଭାଇ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ବାପଘରକୁ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ଭଉଣୀଟିଏ ଭାଇର ଶୁଭମନାସୀ ଭାଇର ହାତରେ ରାକ୍ଷୀଟିଏ ବାନ୍ଧିଦେଇଥାଏ । ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଉଉଣୀର ସୁରକ୍ଷା, ସମ୍ମାନ ତଥା ସ୍ୱାଭିମାନରର ପ୍ରତିଶୃତି ନେଇଥାଏ ଭାଇ । ଏହି ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ହେଉଛି ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀର ଅତୁଟ ପ୍ରେମ ଓ ଅନାବିଳ ସ୍ନେହର ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ।

ତେବେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଏହି ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ପର୍ବ ଭିନ୍ନ ରୀତିରେ ପାଳିତ ହେଇଆସୁଛି । ଗୁଜରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୋଆ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାରିକେଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଭାବେ ପାଳିତ ହେଇଥାଏ । ଏହି ଦିନ ସମୂଦ୍ର ଦେବତା ବରୁଣଙ୍କୁ ନାରିକେଳ ବା ନଡ଼ିଆ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ, ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ଗୁଜରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି ସେମାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପର୍ବ ଯଥେଷ୍ଟ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ । ଗୁଜରାଟରେ ଏହି ଦିନ ପବିତ୍ରୋପନ ମଧ୍ୟ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଶ୍ରାବଣର ପ୍ରତି ସୋମବାର ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ଜଳଲାଗି ସହ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ଏହି ପର୍ବ ବହୁତ ଆଡ଼ମ୍ବର ସହିତ ପାଳିତ ହେଇଥାଏ । ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଏହି ପର୍ବ କାଜରି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା । ଭଲ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ତେବେ ଏହା ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ନୁହେଁ, ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ପାଳିତ ହେଇଥାଏ । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଏହି ତିଥିକୁ ଅବନୀ ଅୱିଟ୍ଟମ୍ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଓଡ଼ିଶାର ବ୍ରାହ୍ମଣଶାସନରେ ଶ୍ରାବଣୀ ବେଦଉପାକର୍ମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଏହିଦିନ ପବିତ୍ର ବୁଡ଼ ପକାଇ ଶ୍ଲୋକ ଉଚ୍ଚାରଣ ସହ ଯଜ୍ଞୋପବୀତ ଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି । ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ଉତ୍ସବକୁ ବ୍ରହ୍ମୟଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ପୁରାଣ ଓ ଇତିହାସରେ ରହିଛି ରକ୍ଷାବନ୍ଧନର ଅନେକ ଘଟଣା । ପୁରାଣରେ ଅସୁର ରାଜାବଳିଠାରୁ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ହୁମାୟୁନଙ୍କ ଯାଏଁ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଭଉଣୀର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିଆସିଛି । ଅସୁର ସମ୍ରାଟ ବଳି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଜଣେ ବଡ ଭକ୍ତ ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଉପରେ କୈଣସି ବିପଦ ଆସୁ ଏହା ବିଷ୍ଣୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ । ତେଣୁ ବଳି ଉପରେ ବିପଦ ଥିବା ଜାଣି ବିଷ୍ଣୁ ବୈକୁଣ୍ଠ ତ୍ୟାଗକରି ବଳିର ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ଅବସ୍ଥାନ କଲେ । ତେଣେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହା ଚାହୁଁ ନଥିଲେ । ସେ ଚାହୁଁଥିଲେ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ସହ ବୈକୁଣ୍ଠରେ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତୁ । ଏହାର ଏକ ଉପାୟ ଚିନ୍ତାକରି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବେଶରେ ବଳିକୁ ଭେଟିଲେ । ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ସେ ବଳି ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଜଣେ ଭାଇ ହିସାବରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କଥା ବୁଝିବା ବଳିଙ୍କର କର୍ତ୍ତ୍ୟବ୍ୟ ଥିଲା । ଲକ୍ଷ୍ମୀ କଣ ଚାହୁଛନ୍ତି ଜାଣିବାପରେ ସେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ବୈକୁଣ୍ଠରେ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ମହାଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ରହିଛି । କାହାଣୀଟି କୃଷ୍ଣ ଓ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ ନେଇ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ଶିଶୁପାଳକୁ ବଧ କରିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଅଙ୍ଗୁଳି କଟିଯାଇଥିଲା । ସେଥିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ଦେଖି ଦ୍ରୌପଦୀ ନିଜ ପିନ୍ଧା ଶାଢ଼ୀ ଚିରି ସେଥିରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ, ଫଳରେ ରକ୍ତ ବନ୍ଦ ହେଇଯାଇଥିଲା । ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭଉଣୀର ସ୍ନେହ ପାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ କୁରୁସଭାରେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ କୌରବମାନେ ବିବସନା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟତ ହେଲେ ସେତେବେଳେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବସ୍ତ୍ରଦାନକରି ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଇତିହାସରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ । ଯଦିଓ ଏହାପଛରେ ରହିଛି ରାଜନୈତିକ ଅଭିସନ୍ଧି, ତେବେ ବି ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଥିବା ଭଉଣୀର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାଇ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନାହିଁ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୩୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ମାସିଡୋନିଆର ସମ୍ରାଟ ଆଲେକଜାଣ୍ଡାର ଭାରତ ଉପରେ ବିଜୟ ଲାଭ ପାଇଁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ବେଳେ ରାଜା ପୁରୁଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଥର ପୁରୁଙ୍କଠାରୁ ଆଲେକଜାଣ୍ଡାର ପରାସ୍ତ ହେଲେ, ସେତେବେଳେ ଆଲେକଜାଣ୍ଡାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପୁରୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ରାକ୍ଷୀ ପ୍ରେରଣ କରିଥିଲେ । ପୁରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଭଉଣୀ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଘଟଣାଟି ହେଉଛି ରାଣୀ କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ଓ ସମ୍ରାଟ ହୁମାୟୁନଙ୍କୁ ନେଇ । ମଧ୍ୟ ଯୁଗର ରାଜପୁତ ଯୋଦ୍ଧମାନେ ପରାକ୍ରମୀ ଥିଲେ । ସେମାନେ କୈାଣସି ଆକ୍ରମଣକାରୀ ସତ ପ୍ରାଣ ଦେଇ ଲଢୁଥିଲେ । ଏମିତି ଏକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଚିତୋରର ରାଣୀ କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହରାଇବାପରେ ଯେତେବେଳେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ,ସୁଲତାନ ବାହାଦୁରଶାହାଙ୍କୁ ପ୍ରତିହତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସେ ଉପାୟଟିଏ ଚିନ୍ତାକଲେ । ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ହୁମାୟୁନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ରାକ୍ଷୀ ପଠେଇ ଦେଲେ । ହୁମାୟୁନ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଭଉଣୀର ସ୍ନେହ ମନେ କରି ଚିତୋରର ସୁରକ୍ଷାପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ପଠେଇଦେଇଥିଲେ ।

ଭାରତର ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ଯେତେବେଳେ ଶିଷ୍ୟ ତା’ର ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଗୁରୁକୁଳ ଛାଡୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଗୁରୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ରାକ୍ଷସୂତ୍ରକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା ପାଇଁ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ରାକ୍ଷସୂତ୍ରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଛାତ୍ରଙ୍କ ନିକଟରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନରେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ତାଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ଗୁରୁଙ୍କ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହେବେ । ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ବି କୈାଣସି ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ପୂର୍ବକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ପୂର୍ଣିମାକୁ ମଧ୍ୟ ବଳଭଦ୍ର ଜୟନ୍ତୀ ବା ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କୁହନ୍ତି । ଏହି ତିଥିରେ ପ୍ରଭୁ ବଳରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ହଳମୂଷଳ ଧାରଣ କରିଥିବା ବଳଭଦ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଏହିଦିନ ଗୋମାତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରିବାର ବିଧି ରହିଛି । ଗାଈମାନଙ୍କୁ ଗାଧୋଇ ଦିଆଯାଇ ତାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କ ଶିଙ୍ଗରେ ରାଖୀ ବାନ୍ଧିବାର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ, ଏହି ଦିନ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ମନ୍ତୁରା ପଇତା ପରିଧାନ କଲେ ବ୍ରହ୍ମରାକ୍ଷସ କବଳରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ପ୍ରକୃତ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଭାବପ୍ରବଣ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି ପର୍ବ ସହିତ ଜଡିତ, ଯାହା କଳ୍ପିତ ଧର୍ମ, ଜାତି ଏବଂ ଦେଶର ସୀମା ବାହାରେ !!!

ଓଡିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ
ମହାନଦୀବିହାର ମହିଳା ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ , କଟକ -୪
ଦୂରଭାଷ : ୯୦୪୦୧୫୧୪ ୭୫
Email: [email protected]