ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ !

smoking Cigarettes tobacco in hand with a soft-focus. concept quit Cigarettes are dangerous to health. 951149066

ବ୍ରସେଲ୍ସ: କରୋନାଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଏହାକୁ ନେଇ ସୀମିତ ତଥ୍ୟ ଥିବା ଚିକିତ୍ସା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଥିବା ୟୁରୋପୀୟ ସଙ୍ଘ ଏଜେନ୍ସିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ନିବାରଣର ୟୁରୋପୀୟ ସେଣ୍ଟର କୋଭିଡ-୧୯ରେ ପୀଡିତ ଥିବା ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ବଳ ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା ।

ୟୁରୋପୀୟ ସଙ୍ଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୭୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ ଥିବା ରୋଗୀ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ହୃଦରୋଗ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଥିବା ଲୋକ କୋଭିଡ-୧୯ ଦ୍ୱାରା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ । ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷମାନେ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ । ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା କରିବାରେ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ଭୋଗନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଇସିଡିସି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।

ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଠାରୁ ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ । ଏନେଇ ୯୯ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ରୋଗୀଙ୍କ ନମୂନାରୁ ଜଣାପଡିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.